Super App Nedir? Super App Örnekleri
Mayıs 23, 2023

Super App Nedir? Super App Örnekleri

Telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız uygulamalarla dolu. Bu app’leri sohbet etmek, buluşmak, kıyafet satın almak, otel rezervasyonu yapmak, banka işlemlerimizi yapmak ve benzeri şeyler için kullanıyoruz. Peki ya tüm bunları farklı uygulamalarda değil de tek bir uygulamadan yönetebilseydik nasıl olurdu? Bu artık mümkün. Çünkü Super App adı altında sunulan uygulamalar tam da bu amaç için geliştirildi. Örneğin WeChat ve Grab bu uygulamalardan en bilinenleri. Bu süper uygulamalar özellikle Asya’da çok meşhur. Bu yazıda, yeni teknoloji trendini birlikte inceleyeceğiz ve süper uygulamanın bir girişimci olarak size hangi olanakları sunabileceğini anlatacağım.

Super App Nedir?

Bir Super App, birkaç hizmetin mevcut olduğu, tek arayüzlü ve tek kullanıcılı bir uygulamadır. Geleneksel mobil kullanım deneyiminde ise farklı uygulamaların yardımıyla bağlanabildiğiniz farklı uygulamalar söz konusudur. Bir süper uygulama tüm bu uygulamaları birleştirerek randevu ayarlamanızı, sinema bileti almanızı, taksi çağırmanızı ve akşam yemeği için masa ayırtmanızı sağlar. Ayrıca her şeyi tek seferde ödeyebilirsiniz. En önemlisi ise Super App sinema için size film bile önerebilir.

                                                                                        getir süper app

Günümüzde bir Super App, kullanıcılara birden fazla işlevsellik ve özellik sağlamaktan daha fazlasını yapar. Alışveriş veya diğer ticari işlemlerinizde kullanabileceğiniz uygulama içi para birimleri de sunabilir. Bu sayede satın alma işlemlerinizi çok daha hızlı halledebilirsiniz.

Super App’in geliştirilmesinde esas amaç, kullanıcının erişmek istediği tüm hizmetleri tek kanaldan sunmaktır. Süper uygulamanın kapalı ama sürekli büyüyen ekosisteminde fatura ödeme, bankacılık, yatırım ve hatta eğlence mümkündür. Açık API’ler ve modern uygulamaların birbirleriyle veri paylaşma yeteneği bu noktaya gelinmesine neden olduğu için gelecekte bireysel uygulamalar arasında daha da fazla entegrasyon ve iş birliği olabilir. Bu nedenle nihayetinde her uygulamanın süper bir uygulamaya dönüşme ihtimali de oldukça yüksektir. 

Super App Avantajları Neler?

Super App’i pek şok şeyi aynı çatı altında yapabileceğiniz bir alışveriş merkezi ile karşılaştırabilirsiniz. Alışveriş yapmak, yemek yemek, sinemaya gitmek gibi tüm bu hizmetler tek yerde bulunabildiği için tüketiciler alışveriş merkezinde daha uzun süre kalır. İstediğiniz kullanıcıların uygulamanızda mümkün olduğunca fazla zaman geçirmesi ise Super App mükemmel bir seçenek olabilir.

Zamanın giderek daha değerli hale geldiği günümüz toplumunda, farklı uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmamak müthiş bir zaman tasarrufu demektir. Ayrıca bir Super App birden fazla ekrana yayılmış çok sayıda uygulama yerine yalnızca bir simge görmenize olanak tanır ve bu da daha ferah bir görünüm sunar. Her uygulama ya da abonelik için de ekstra ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Örneğin kozmetik alışverişi yaptıktan sonra arkadaşınızla görüntülü konuşma yapmaya aynı uygulama üzerinden devam edebilirsiniz. Ayrıca pek çok uygulamanın şifresini hatırlamak ya da periyodik olarak değiştirmektense Super App sayesinde bu işlemi bir kez yapmak da büyük pratiklik sağlar. 

Super App’lerin amacı basittir, kullanıcının dikkatini mümkün olduğunca uzun süre canlı tutmak. Birisi uygulamanızda ne kadar çok zaman harcarsa o kadar çok kullanıcı verisi toplarsınız ve daha fazla veri, daha fazla kazanç demektir. Sonuçta, kullanıcılarınız hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar hedef odaklı reklam yapabilirsiniz. Facebook, YouTube ve Instagram gibi platformlar gelirlerini ağırlıklı olarak dış reklam verenler üzerinden sağlarken, Super App’lerin gelir modeli ağırlıklı olarak üçüncü şahıslar tarafından oluşturulan mini uygulamalara dayanır.

Super App Örnekleri

Super App’lerin kabul edilen ilk örneği WeChat. Çin çıkışlı WeChat, kullanıcıların yaklaşık bir milyon mini uygulama bulabileceği bir süper uygulamadır. Bankacılıktan kıyafet almaya hemen her şey WeChat’ten çıkmadan yapılabilir. Kullanıcının tek yapması gereken doğru sağlayıcıyı seçmektir. En iyi yanı ise her mini uygulamada yapılan işlem için WeChat’in gelirden bir pay almasıdır. Kısaca küçük uygulamaları bünyesinde toplayarak hem onlara daha fazla satış/pazarlama ağı sunar hem de her birinden komisyon alarak büyük bir pazara hakim olur. Diğer Super App örnekleri ise şöyle sıralanabilir: 

  • Snapchat: Hollanda yapımı Snapchat Super App olma yolunda ilerleyen başka bir uygulamadır. Snapchat artık fotoğraf paylaşmanın yanı sıra sevdiklerinizle çeşitli şekillerde iletişim kurmanıza, oyun oynamanıza ve hatta sinema bileti almanıza olanak tanır. 
  • Alipay: Kullanımı kolay arayüzü sayesinde herkesin hemen adapte olabileceği bir başka Super App ise Alipay olabilir. Mesajlaşmadan alışverişe kadar pek çok hizmeti birleştiren ilk uygulamalardan biridir.
  • Paytm: Hindistan’da başlatılan Paytm uygulaması ise bankacılık işlemlerinin yanı sıra çeşitli yolculuklar için bilet alım ve rezervasyon seçenekleri sunar. 
  • Grab: Başka bir başarılı Super App örneği Singapur kökenli Grab’dir. Grab, Uber gibi başlayıp, mobil ödeme ağı ile devam etse de günümüzde finansal hizmetlerle birlikte yemek servisi ve çevrim içi ödeme seçenekleri sunarak gelişmeye devam etmektedir. 

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere Super App’ler girişimcilik açısından mükemmel bir basamaktır. Özellikle var olan uygulamalar üzerinden daha kapsamlı bir ağ oluşturarak daha çok ziyaretçi almanızı sağlarlar. Super App’ler aracılığıyla hizmet kapsamınızı genişletebilir ve global pazarda pay sahibi olabilirsiniz.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar