Okul Sonrası Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler
Haziran 13, 2022

Okul Sonrası Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Aktiviteler

Okula giden çocuklarınız sabah uyanmakta zorlanabilir, okula gitmemek için direnebilir ya da mutsuz bir şekilde yola koyulabilir. Bu durumun önüne geçmek, çocuğun okul sonrasında rahatlamasını sağlamak, motivasyonunu arttırmak, sosyal becerilerini geliştirmek ve birlikte kaliteli zaman geçirebilmek için okul sonrası etkinlikler yapabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınız okula gitmenin ardından keyifli bir vakit geçireceğini bilir ve zaman yönetimini sağlar. Çocuğunuzla yapabileceğiniz bol keyifli ve öğretici okul sonrası aktiviteleri olarak önerilerim şunlar:

Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürmek, özellikle yaz ve bahar aylarında çocukların en sevdiği etkinlikler arasındadır. Çocuğun fiziksel sağlığı için de önemli olan bisiklet, kas hareketlerini geliştirirken çocuğun özgür hissetmesini de sağlar. Bisiklet sürerken çocuğunuzu teknolojiden uzaklaştırmak ve bilgisayar oyunu gibi bağımlılıkların ortaya çıkma riskini düşürmek mümkündür. Bunun yanı sıra bisiklet sürerken çocuğunuzun yanında olduğunuzda çocuklar daha özgüvenli bir şekilde etrafı keşfetmeye ve merakını gidermeye yönelebilir. 

Mutfak Eğlencesi

Mutfak, aile kontrolünde çocukların keyifli vakit geçirebileceği en iyi alanlardan biridir. Mutfağa geçmeden önce çocuğunuzun sevebileceği atıştırmalıkları birlikte araştırabilir ve malzeme listesi çıkarabilirsiniz. Bu malzeme listesine göre bir yemek tarifi yapacağınızın hissine kapılan çocuklar, sorumluluk bilinci ve hevesiyle görev alabilir. Ocak kısmına yaklaşmak ve doğrama işlemi yapmak gibi çocukları için tehlikeli mutfak işleri dışında farklı aktiviteler yapılabilir. Örneğin hamur yoğurma, kurabiye şekillendirme, salatayı kaşıkla karıştırma, pasta süsleme ve püre yapma gibi detaylar hem çocuğun ilgisini çeker hem de onun el becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklar yemek yapmanın yanı sıra sofrayı hazırlamada ve toplamada ekmek ya da su taşıma gibi görevler alırsa ev işlerinin sorumluluk bilincine küçük yaşlardan itibaren erişebilir. Çocuğu bilinçlendirmek, el becerilerini geliştirmek ve aile üyelerine katkıda bulunmasını sağlamak için mutfak aktiviteleri oldukça etkilidir. 

Boyama Aktivitesi

Boyama, çocukların yaratıcılığına geliştiren ve onların renkli dünyalarına ulaşmanızı sağlayan bir aktivitedir. Boyamayı yalnızca kitap, defter ya da resim tahtası üzerinde yapmanız gerektiği algısına kapılmazsanız çocuğun yaratıcılığını ve ufkunu daha çok geliştirebilirsiniz. Çocuklar evdeki eski ahşap eşyaları değerlendirerek onları bambaşka bir hale getirebilir, sokaktan buldukları taşın üzerine işlemeler çizerek boyayabilir ya da karton ve plastik gibi geri dönüşüm malzemelerini boyayarak işlevsel parçalar ortaya çıkarabilir. 

Zeka Geliştirici Oyunlar

Okul sonrası yapılan aktiviteler arasında en faydalı olanlardan biri de satranç, sudoku, dama, jenga ya da solo gibi zeka geliştirici oyunlardır. Çocuklar bu oyunlar sayesinde strateji geliştirme, risk alma, iletişim becerilerini kullanma, takım oyuncusu olma ve iş birlikleri kurma gibi yeteneklerini geliştirebilir.

Sosyal Sorumluluk Aktiviteleri

Sosyal sorumluluk aktiviteleri çocuklara toplumsal bilinç kazandırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve yardım etme içgüdülerini geliştirmek için yapılan en önemli aktivitelerdir. Çocuğun büyüme ve gelişme çağındaki karakteri, anne ve babalarını rol model alarak geliştiğinden dolayı birlikte sosyal sorumluluk aktiviteleri yapmak onu gururlandırır. Hayatı önemsemek, insanlara yardım etmek, toplumun önemli sorunlarını dile getirmek ve toplumsal sorunları çözüme kavuşturmak gibi pek çok süreci kapsayan sosyal sorumluluk aktivitelerine örnek olarak şunlar verilebilir: 

 

  • Çocuğunuzla birlikte giysi dolabını düzenleyebilir ve ona küçük gelen, ihtiyacı olmayan ya da artık giymek istemediği parçaları ayırarak ihtiyacı olan başka kişilerle paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yardım etme ve toplumsal problemleri çözme bilincine kavuşan çocuklarınız, ihtiyacı olan kişiler için yeni hediyeler seçebilir ve katkıda bulunabilir.
  • Sosyal sorumluluk projeleri, çevreyi koruma ve ağaçlandırmayı da kapsar. Dolayısıyla hem toprakla haşır neşir olarak okul sonrasındaki stresi atmak hem de etrafı yeşillendirmek için fidan dikme etkinliği yapabilirsiniz. 
  • Çocuğunuzla okul sonrasında yürüyüş yapabilir ve aynı zamanda karşınıza çıkan sokak hayvanlarına su ve yemek verebilirsiniz. Sokak hayvanlarını beslemeyle birlikte onları sevmek, hayvan barınaklarını ziyaret etmek ve tedavilerine yardım etmek en önemli sosyal sorumluluk aktiviteleri arasındadır. 

Çocuklar gün içerisinde okul, kurs ve ders kitapları arasında vakit geçirirken farklı aktiviteleri deneyimleme fırsatı olmayabilir. Bu noktada çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmek, onun ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmek ve birlikte anılar biriktirmek okul sonrası aktiviteler listesi düzenleyebilirsiniz. Akademik başarının yanı sıra bu tarz aktivitelerde yer alan çocuklar daha özgüvenli, toplumsal bilinci yüksek, yetenek ve becerileri gelişmiş olarak yaşamlarını sürdürebilir.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar