Verimliliğinizi Artıracak Ders Çalışma Uygulamaları
Haziran 13, 2022

Verimliliğinizi Artıracak Ders Çalışma Uygulamaları

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte ders uygulamaları popüler hale geldi. Sen de vaktini verimli bir şekilde değerlendirmek, ders çalışırken daha iyi odaklanmak, not almak, zaman planlaması yapmak ve uygulamadaki farklı soru ve alıştırma çeşitlerini görmek için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsin.

Quizlet

Quizlet; test soruları, bilgi kartları ve alıştırmalarıyla ders çalışmayı eğlenceli hale getiren verimli ders çalışma uygulamaları arasındadır. Sen de kendini geliştirmek, bilgilerini tekrar etmek ve keyif alarak öğrenmek için Quizlet uygulamasını kullanabilirsin.

Pomodoro Uygulaması

Etkili bir ders çalışma sistemi için en önemli detaylardan biri de zaman yönetimidir. Pomodoro, ders çalışma süresini parçalara ayırarak daha iyi odaklanmayı sağlamak için tasarlanan bir tekniktir. En güzel ders çalışma uygulamaları arasında yer alan, motivasyonunu yükseltmek ve zamanını iyi yönetmek amacıyla tercih edebileceğin pomodoro uygulamasının aşamaları şunlardır:

 

  • Öncelikle görev tanımlarını belirleyerek yapılacaklar listesi oluştur.
  • İlk etapta 25 dakika boyunca bir göreve odaklan.
  • 5 dakika ara ver.
  • 25 dakika odaklanıp çalışma ve 5 dakika ara verme işlemini 4 kere tekrarla.
  • 4 pomodoro sürecinden sonra 15 ile 30 dakika arasında uzun bir ara ver.

 

Sen de ders çalışmak için uygulamalar arıyorsan Pomodoro tekniği uygulamalarını tercih edebilir ve derslerine daha etkili bir şekilde çalışabilirsin.

Evernote

Not alma, arşivleme ve düzenleme amacıyla tasarlanan Evernote, ders çalışmak için en ideal ders çalışma uygulamaları arasındadır. Bu uygulama ile notlarını kategorilere ayırabilir, fotoğrafların üzerine yeni notlar yazabilir veya ses kaydına aldığın notları kaydedebilirsin. Kolay arayüzü ve farklı seçenekleriyle notlarınızı düzenleyen ve arşivleyen bu ücretsiz ders uygulamasını, ders çalışırken karışıklıktan kurtulmak ve notları kaybetme endişesine kapılmamak için tercih edebilirsin.

Duolingo

Yabancı dil öğrenmek; hem sosyal yaşamda hem de kariyer yolculuğunda oldukça önemlidir. Bir yandan keyifli vakit geçirmek bir yandan da yeni kelimeler öğrenerek yabancı dilini geliştirmek için Duolingo uygulamasını tercih edebilirsin. En iyi ders çalışma uygulamaları arasında olan Duolingo, öncelikle yabancı dil seviyeni ölçmek için bir test gönderir. Daha sonra yabancı dil seviyene uygun olarak alıştırmalar yapmanı ve günlük bitirdiğin çalışmalara göre puan toplamanı sağlar. Bu uygulama ile günlük çalışma süresini kendi yoğunluğuna göre ayarlayabilir ve öğrenme sürecini düzenli bir hale getirebilirsin.

Canva

Canva; şablon kullanma, fotoğraf düzenleme, tasarım yapma ve grafik geliştirme için tercih edebileceğin en iyi uygulamalardan biridir. Bu sayede ders notların için ihtiyacın olan fotoğraf, grafik ve tabloları dilediğin şekilde düzenleyebilirsin. Ders için uygulamalar arıyorsan sen de Canva’yı deneyebilirsin.

Udemy

Udemy; sağlık, eğlence, tıp, mühendislik, teknoloji, spor ve sanat fark etmeksizin pek çok alanda eğitim fırsatı sunar. Sosyal becerilerinin geliştirmek ve kariyerinde ihtiyaç duyacağın teknik konuları öğrenmek için tercih edebileceğin Udemy, dijital ortamdaki en büyük yardımcılarından biri olabilir. Udemy platformunda dönem dönem yayınlanan ücretsiz kursları takip edebilir ve bilgi ve becerilerini geliştirebilirsin.

CamScanner

CamScanner; belgeleri taramak, dönüştürmek, yazdırmak ve paylaşmak için tasarlanan bir uygulamadır. Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan bu uygulama ile not kağıtlarını tarayabilir ve dijital ortama kaydederek dilediğin zaman ulaşabilirsin. 

QualityTime

Etkili bir ders çalışma düzeni için zaman yönetimi ve motivasyonu sağlamak gerekir. QualityTime, ders çalışmaya ayıracağın vakitleri düzenlemeye yardımcı olur. Hangi saatlerde hangi uygulamada ne kadar süre geçirdiğini raporlayan bu uygulama, gereksiz telefon kullanımını gidermen için yol göstericidir. Sen de etkili bir zaman yönetimi gerçekleştirmek için QualitTime uygulamasını tercih edebilirsin.

Scribd

Scribd, dünya çapında milyonlarca doküman, kitap ve dergiye ulaşabileceğin e-kitap uygulamasıdır. Bu uygulama ile pek çok dosya tipindeki dokümana erişebilir ve 90 dili destekleyen altyapısıyla yabancı dil bilgini geliştirebilirsin.

Khan Academy

Khan Academy; matematik, tarih, ekonomi ve mühendislik başta olmak üzere çeşitli alanlarda ücretsiz eğitim imkanı sunan bir uygulamadır. Sen de binlerce kursa erişip bilgi ve donanımını artırmak için Khan Academy uygulamasını tercih edebilir ve hedeflerine ulaşabilirsin. Aynı zamanda Khan Academy üzerinde izlediğin eğitim setinde ne kadar ilerlediğini kontrol paneli aracılığıyla görüntüleyerek iyi bir zaman planlaması yapman mümkündür.

Sen de ders çalışma sürecinde zaman planlaması yapmak, notlarını kategorilere göre düzenlemek, eğitim setlerine erişmek, gelişimini takip etmek ve dijital ortamın getirdiği diğer tüm kolaylıklardan yararlanmak için yukarıdakiler gibi ücretsiz ders çalışma uygulamaları kullanabilirsin. 

Konu Hakkında

İlgili Yazılar