Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler
Mayıs 29, 2022

Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekler

Ders çalışırken sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek çocukların bilişsel süreçlerini geliştirirken çalışma performansını da artırır. Kitap okumak, ders çalışmak, problem çözmek, sınavlara hazırlanmak, ezber yapmak ve ödevleri incelemek için enerji harcayan çocuklar, sağlıklı beslenme ile zihinlerini daha canlı tutabilir. Hem konsantrasyonu güçlendirmek hem de ders çalışmayı daha keyifli hale getirmek için siz de çocuklarınıza çeşitli yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Ders Çalışırken Ne Yenir?

Ders çalışan çocukların konsantrasyonunu güçlendirmeye yardımcı olan zihin açıcı yiyecekler şunlardır:

Kuruyemişler

Kuruyemişler içerisindeki yağ asitleri, omega 3, fosfor, magnezyum ve lif sayesinde çocukların zihninin açmaya ve beynin işlevini daha etkili bir biçimde yerine getirebilmesi için uyarılmasına yardımcı olur. Hafızayı güçlendirmeye ve kan akışını düzenlemeye destek olan fındık, badem, ceviz, kabak çekirdeği, fıstık ve kaju gibi kuruyemişler, ders çalışırken yenilecek şeyler arasındaki en iyi seçeneklerden biridir. Kuruyemiş tüketen çocuklar sağlıklı bir atıştırmalığın yanı sıra zihinlerini de taze tutabilir ve odaklanabilir.

Bitter Çikolata

Çocukların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında en önde gelenlerden biri olan çikolata; içerisinde sindirimi zorlaştıran şeker, yağ ve süt ürünleri barındırabilir. Nispeten daha sağlıklı olan ve kafein bakımından oldukça zengin kakao içeren bitter çikolata; ders çalışırken enerjik hissetmek için tüketilebilir. Aynı zamanda endorfin üretimini uyaran bitter çikolata zihni daha canlı tutmaya da katkıda bulunur. 

Muz

Çocuklar ders çalışırken enerji gereksinimlerini karşılamak için muz tüketebilir. İçerisinde B vitamini, Potasyum, Tirozin, C vitamini ve Folik Asit barındıran muz, enerji verici meyvelerden biridir. Zeka gelişimi için çocuklar tarafından tüketilmesi önerilen muzun beyin fonksiyonlarının güçlenmesini destekleyici bir yapısı vardır. Bunun yanı sıra muz bilişsel süreçler için oldukça önemli olan dopamin ve serotonin üretimini teşvik eder. Böylelikle yeni nörotransmitterler üretilir ve beyin fonksiyonlarının güçlenmesine katkıda bulunur.

Keten Tohumu

Keten tohumu B vitamini açısından en zengin olan gıdalardan biridir. Çocuklara keten tohumunu sevdirmek için bu gıdayı farklı gıdalarla birlikte kullanabilir ve daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Yoğurt üzerine serpiştirmek, salataya eklemek ya da yulaf lapasının üzerine keten tohumu koymak çocukların ilgisini daha çok çekebilir. Ders çalışırken atıştırmalık ürünlerin keten tohumu ile birleştirilmesi yiyeceklere lezzet katmanın yanı sıra ders çalışırken çocukların daha aktif, enerjik ve dinamik olmalarına yardımcı olur.

Yoğurt

Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, içerdiği probiyotikler sayesinde sindirim sistemine ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Hafif ve besleyici bir seçenek için kuru meyvelerle karıştırılabilir ve ders çalışırken tüketilebilir.

Brokoli

En faydalı yeşil sebzeler arasında yer alan brokolinin sinir hücreleri üzerinde etkisi vardır. Bu hücrelerin uyarılmasını sağlayan ve vücudun enerji gereksinimini karşılamaya destek veren brokoli, C vitamini açısından zengindir. Böylelikle hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık seçeneği olur.

Üzüm

Her mevsimde çocuklar tarafından sevilerek tüketilen ürünlerden biri olan üzüm, ders çalışırken odaklanmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra dopamin salınımını artıran üzüm, enerji verir ve açlık hissini hafifletir.

Tahıllı Krakerler

Buğday, yulaf ve arpa gibi tahıllar içerisinde bolca yulaf, çinko ve B vitamini barındırır. Sindirim sisteminin daha düzenli bir şekilde çalışmasına ve ders çalışırken konsantrasyona da katkıda bulunan tahıllı krakerler, ders çalışırken tercih edilebilecek sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. 

Hurma

Magnezyum, Potasyum, A vitamini, B vitamini, Sodyum ve Kalsiyum bakımından zengin olan hurma, hafızanın güçlenmesine yardımcı olan sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bunun yanı sıra hurmanın içerisinde göz sağlığını destekleyen karoten bulunur.

Ders Çalışırken Zihin Açıcı Yiyecekleri Tüketmenin Önemi Nedir?

Ders çalışırken zihin açıcı yiyecekler tüketmek hızlı karar verme becerisini, hafızayı, konsantrasyonu, bilişsel zekayı ve algı yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Çocukların hem bedensel hem de zihinsel olarak gelişebilmeleri için hazır gıdalar, kimyasal yiyecekler, aşırı yağlı ve tuzlu gıdalar yerine daha sağlıklı yiyeceklere yönelmesi gerekir. Açlık hissini gideren faydalı atıştırmalıklarla siz de çocuğunuzun sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmasına destek olabilirsiniz. Siz de ders çalışırken zihin açıcı yiyecekler ile çocukların ders çalışma performansını artırabilir ve onlara kuruyemiş, tahıllı krakerler, meyve, sebze ve yoğurt gibi daha sağlıklı olan yiyecek ve atıştırmalık çeşitlerini sunabilirsiniz. 

Konu Hakkında

İlgili Yazılar