NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Alınır?
Mayıs 14, 2023

NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Alınır?

Dünya döndükçe gelişen teknoloji hayatımızın her alanında izlerini bırakıyor. Son zamanların en dikkat çekici yenilikleri arasında ise kripto para birimlerini görüyoruz. Birçok sektörde dönüştürücü etkisi olan kripto piyasası NFT teknolojisi ile dijital varlık alım satım alanında da yerini alıyor. 

Günümüz sosyal medya platformları birçok içerik üreticisinin eserlerini paylaşımları için dijital bir alan sağlıyor. İllüstratörler, fotoğrafçılar ya da grafik tasarımcıları çalışmalarını sosyal medya hesapları üzerinden beğenenleri ile paylaşıyorlar. NFT ise içerik üreticilerinin eserlerini alıcıları ile buluşturmalarına katkı sağlıyor. Gelin, şimdi geleneksel anlayışın ötesindeki sanat eserlerinin satışını sağlayan NFT nedir, nasıl yapılır ve nasıl alınır sorularının cevaplarını birlikte inceleyelim. 

NFT Nedir?

Dijital ortamda paylaşılan varlıkların blok zinciri üzerinden alım satımını sağlayan teknolojiye NFT denir. Açılımı Non-Fungible Token olan NFT, dilimizde Nitelikli Fikri Tapu olarak geçiyor. Bunun yanı sıra, Değiştirilemeyen Token veya Gayri Misli Jeton olarak kullanımları da mevcut. Fotoğraf, video, oyun veya çizim gibi aklınıza gelebilecek sanat eserleri NFT olarak satılabiliyor. Aynı zamanda Twitter ya da İnstagram gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan gönderiler de NFT alım satımı için uygun eserler olarak geçiyor. Hangi eserin NFT olduğunun belirlenmesinde bazı kriterler bulunuyor. Bunlar arasında üretilen ve paylaşılan varlığın eşsiz olması önem arz ediyor. Orjinal eserin kendisine ait bir NFT kimliği bulunuyor. Bu yüzden NFT’ler:

  • Kopyalanamayan,
  • Silinemeyen,
  • Bir başka ürüne benzetilemeyen yapıda olmalıdır.

Sizce de bu derece özgün yapıda bir eser üretmek zor değil mi? Yoksa oldukça kolay mı? Aslında her ikisi de bizi doğru cevaba ulaştırıyor. NFT için bir eser meydana getirmek zor olabileceği gibi oldukça kolay bir süreç de olabilir. Bu tamamen içerik üreticisinin oluşturmak istediği eserin ne olduğuna bağlı. Peki, NFT nasıl yapılıyor?

NFT Nasıl Yapılır?

NFT yapmak için öncelikle ne tür bir eser oluşturmak istediğinizi bilmeniz önemlidir. Oluşturacağınız sanat eserinin format açısından bir limiti bulunmuyor. JPG/JPEG, PNG, mp3, GIF gibi aklınıza gelebilecek her türlü uzantıda NFT oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi ise NFT oluştururken bir başkası tarafından üretilmiş veya paylaşılmış içerikleri kullanmamanızdır. Aksi takdirde yasal yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. 

İkinci adım olarak orjinalliği kesinleşen NFT’nizin satışını gerçekleştirmek için bir blok zinciri seçmeniz gerekiyor. Ethereum ve Solana, NFT satarken kullanılan blok zincirlerinden bazılarıdır. Bu blok zincirleri akıllı kontrat oluşturmanızı imkan sağlıyor. Böylece, NFT’niz her satıldığında üretici olarak kâr elde ediyorsunuz. 

Alışılmışın dışında bir satış yapacağınız için normal cüzdan yerine kripto bir cüzdan sahibi olmalısınız. NFT satışını gerçekleştirebileceğiniz ve kripto cüzdanınız ile uyumlu bazı pazarlar bulunuyor. Bunlar arasında başlıca OpenSea ve MetaMask geliyor. Seçtiğiniz platform üzerinde cüzdanınızı tanımlamanız gerekiyor. Bu işlem “minting” veya “mintleme” olarak adlandırılıyor. Bundan sonraki adımlarda NFT dosyasını “oluştur” seçeneğinden yükleyebilir, sanat eserini alıcıları için tanıtabilirsiniz. 

NFT Nasıl Alınır?

Dijital bir sanat koleksiyonu oluşturmak veya takip ettikleri bir fenomenin tweet’ine sahip olmak kişilerin NFT satın alma sebepleri arasında yer alıyor. Esasında ise NFT ile alıcılar, kendilerine ait eşi benzeri olmayan bir tapunun sahibi oluyor. Ancak bu tapunun sahibi olmak eserin telif haklarını ya da markayı satın aldığınız anlamına gelmiyor. Sadece sanat eserinin orjinali size ait oluyor. 

NFT satın alırken ne tür eserlere ilgi duyduğunuzu biliyorsanız, geriye sadece nasıl satın alacağını düşünmek kalıyor. Yukarıda bahsi geçen OpenSea gibi pazarlarda NFT’ler açık artırma üzerinden satılıyor. Kripto para biriminiz üzerinden verdiğiniz teklif, açık artırma bitiminde en yüksek rakam ise eser sizin oluyor. 

Sosyal medya platformlarında paylaşım yapan birçok içerik üreticisi uzun yıllar boyunca iletişim kurdukları toplulukları için bir üretim halinde. Gelişen teknoloji ile NFT’nin sağlamış olduğu imkanlar artist, müzisyen gibi bu içerik üreticilerinin hayatında olumlu izler bırakabiliyor. Kişiler NFT ile sanatlarını beğenenleri ile paylaşıp, gelir elde edebiliyorlar. Dijital ortamda varlıkların alım satımının yanı sıra metaverse gibi alanlarda da kullanılan NFT’nin kullanım alanı genişlemeye devam edecek gibi görünüyor. NFT teknolojisi aracı kurum ve kişileri ortadan kaldırıyor. Sanatçılar ve alıcılar arasındaki etkileşimi hızlandırdığı için birçok kişi tarafından da tercih ediliyor.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar