Midjourney Nedir? Midjourney Nasıl Kullanılır?
Mayıs 11, 2023

Midjourney Nedir? Midjourney Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en çok dikkat çeken yapay zeka destekli ürünlerinden biri de San Francisco merkezli bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından oluşturulmuş bir yapay zeka (AI) programı olan Midjourney. Midjourney’in tarihçesini ve nasıl kullanıldığını sizler için araştırdım.

Öncelikle nedir bu Midjourney?

Midjourney benzersiz yaratıcı görüntüler ve hikayeler ortaya çıkarmak için bir araya gelen sanatçı ve yazarlardan oluşan bir topluluktur. Midjourney ile yapılan çalışmalar topluluk üyelerinin AI yardımıyla basit bir metin isteğinde bulunarak, daha önce hiç var olmayan görüntüler oluşturabilecekleri bir Discord sunucusu kullanmaları temeline dayanır. Bu platformda yapay zeka kullanımı ile daha akıcı ve verimli yaratıcı sürecin yanı sıra yalnızca kullanıcılar tarafından düşünülmemiş fakat olabilecek fikirlerin üretilmesi mümkün olur. Midjourney’in ana amacı AI’nın gücünü kullanarak yenilikçi ve yaratıcı bir şekilde iş birliği yapabilen ve birlikte yaratabilen sanatçı ve yazar topluluğunu teşvik etmektir.

Midjourney’in Tarihçesi

Midjourney Inc. Leap Motion’un kurucu ortağı David Holz tarafından San Francisco California’da kuruldu. Midjourney’in görüntü oluşturma platformu ilk defa 12 Temmuz 2022’de kullanılmaya başladı. Discord sunucusu, 14 Mart2022’ de midjourney sisteminin Twitter/Reddit’e yüksek kaliteli fotoğraflar göndermek istemesi üzerine açıldı.

Bu alandan algoritmalarını geliştirmeye çalışan şirket birkaç ayda yeni model versiyonlar yayınladı. Algoritmaların 2. Sürümü Nisan 2022’de, 3.sürümü ise 25 Temmuzda kullanıma sunuldu. En son olarak 15 Mart 2023’te 5. sürümün alfa yinelemesi yayınlandı.

Midjourney Kullanımı

Midjourney’e şu anda yalnızca resmi Discord sunucularındaki bir Discord botu aracılığıyla, bota doğrudan mesaj göndererek veya botu üçüncü taraf sunucuya davet ederek erişilebilir. Kullanıcılar görüntülerin oluşması için /imagine komutunu kullanıyorlar. Daha sonra bilgi istemini yazıyorlar. Bir sonraki aşamada bot 4 görüntüden oluşan bir dizi ortaya koyar. Kullanıcılar bunlar arasından hangi görüntüleri yükseltmek istediklerini seçebiliyorlar. Midjourney bir web arayüzü üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Resim Yapma

Midjourney ile imaj oluşurmak için kullanıcıların, Discord sunucusunda bulunan #newbabies kanalında ‘’/imagine’’ yazdıktan sona istemlerini yazmaları yeterlidir. Midjourney botu metni analiz etmek ve kullanıcının özelliklerine göre bir görüntü oluşturmak için yapay zekayı kullanır. 

Resim Oluşturma Basamakları

Midjourney Discord sunucusuna katıldıktan sonra, ekranın sol tarafındaki #yeni başlayanlar (#newbabies chat) sohbetine gidin. Bu aşamada botun isteğinize ait 4 farklı görüntüyü sağlaması için birkaç dakika geçmesi gerektiğini bilerek sabırlı olmanızda yarar var.

Görüntü oluşturmak için diğer kullanıcılarla iş birliği de yapabilirsiniz. Böylece becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olmak için tek bir görüntü üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Bu amaçla olabildiğince açıklayıcı bir dil kullanarak, aradığınız görselin stilini belirterek ve referans görseller sunmalısınız. Böylece midjourney botu ile imaj oluştururken en doğru sonuçları almayı başarabilirsiniz. Komutlarınızı mümkün olduğunca ayrıntılı belirtmeli, mutlaka iki kere okumalı ve kontrol etmelisiniz.

Midjourney Botunu Yönlendirme

Öncelikle onunla biraz deneme yapın, hangi stillerin sizin için işe yarayıp neyin işe yaramadığını öğrenmeye çalışın. İyi bir stil yakaladığınızda nerdeyse mükemmele ulaşıncaya kadar üzerinde çalışmaya devam edin.

Aklınızdaki görüntüye ulaşmak için tanımlayıcı bir dil kullanın. Örneğin, karanlık bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız “Uğursuz” ya da “Kehanet’’ gibi kelimeler kullanabilirsiniz. Parlak, neşeli bir görüntü oluşturmak için ‘’Mutlu’’ ‘’Neşeli’’ ya da ‘’Güneşli’’ gibi kelimeler tercih edebilirsiniz.

Görüntü Stilini Belirleme

Midjourney botunun gerçekçi/ stilize ya da ikisi arası bir görüntü tarzı aradığınızı bilmesini sağlayın. Böylece bot aradığınız estetiği anlar. Örneğin, gerçekçi bir görüntü istiyorsanız ‘’Fotogerçekçi, Karmaşık ayrıntılar, 8k’’ gibi kelimeleri seçebilirsiniz. 8k terimini kullandığınızda, aslında görüntünün 8k olmayacağı sadece AI’yı yönlendirmek ve daha kaliteli görüntüler elde etmek için tercih ettiğinizi unutmayın.

Spesifik ve Net Olmak

İsteminizde mümkün olduğu kadar spesifik ve net olun. Ne kadar fazla ayrıntı verirseniz, Midjourney botunun vizyonunuzu anlaması ve beklentilerinizi karşılayan bir görüntü oluşturma şansı o kadar artar.

Midjourney sanatçılar ve yazarlar için yaratıcılık ve iş birliği için bir alan sağlamayı amaçlayan bir platformdur. AI kullanılarak üyelerin metin istemlerini kullanarak benzersiz yaratıcı görüntüler ve hikayeler oluşturulmasına imkan verir. Midjourney herkesin basit bir metin istemiyle güzel benzersiz görüntüler oluşturmasına olanak veren güçlü ve kullanıcı dostu bir AI sanat aracıdır. Midjourney kişisel tarzınız ve vizyonunuzu yansıtan çarpıcı sanat eserleri yaratmanıza yardımcı olacak araçlara ve tekniklere sahiptir. Siz de bu sanat aracından yararlanarak beklentilerinize uygun sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar