Meslek Seçimi: Hangi Mesleği Seçmeliyim?
Haziran 16, 2022

Meslek Seçimi: Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Meslek seçimi, hayatın her alanını etkileyen önemli bir süreçtir. Doğru mesleği seçmediğin zaman hayatının geri kalanında mutsuz olabilir, maddi açıdan yetersiz hissedebilir ve çalışma motivasyonunu kaybedebilirsin. Hangi mesleği seçmeliyim bilmiyorum diye düşünüyorsan, meslek seçimi hakkındaki bu önerilerime göz atabilirsin.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek seçiminde kendini tanıma, yetkinliklerini belirleme, sınava hazırlanma ve sosyal becerileri geliştirme gibi pek çok unsur etkilidir. Hayatının geri kalanında kendine uygun bir mesleğe yönelmek için özen göstermen gereken konular şunlardır:

Kendini Tanımak

Doğru meslek seçimi için öncelikle ben kimim? Neye yatkınım ve hangi alanda yetenekliyim ya da ne yaparken mutlu hissediyorum gibi sorulara yanıt vermelisin. Kendini tanıma, yeteneklerini analiz etme ve ilgi alanlarını keşfetme sürecinden sonra meslekler hakkında araştırma yapabilirsin.

Meslek Alanlarını Araştırmak

Öğrenciler için meslek seçimi üniversite sınavı sürecinde önem kazanır. Sözel, eşit ağırlık, sayısal ya da yabancı dil olarak çeşitli alanlara dağılan meslek grupları hakkında detaylı bilgi edinmen gerekir. Hangi mesleğin ne tür beceriler gerektirdiğini analiz etmek o mesleğe uygun olup olmadığını belirlemede yardımcıdır. Bu doğrultuda meslekten beklentilerini ve o işe olan uygunluğuna göz önüne alarak öncelik sırası belirleyebilir ve kariyerini o alanda şekillendirebilirsin. 

Aceleci Davranmamak

Üniversite sınavı bittiğinde ve sonuçlar açıklandığında hayalindeki mesleğe puanın yetmediğinde ya da kontenjan olmadığında kendini yetersiz hissetmemelisin. Kişiliğe göre meslek seçimi yapabilmek için aceleci davranmamak ve puanın yetersiz olduğu durumlarda endişeye kapılmamak gerekir. Üniversite sınavına daha çok çalışarak bir sene sonra istediğin mesleğe ulaşabilirsin fakat yalnızca sınav puanı kriterine göre tercih yapma durumunda hayatının geri kalanında yanlış meslek seçiminden dolayı mutsuz olabilirsin. Dolayısıyla hem sınava hem de yeteneğe göre meslek seçimi yapmak daha doğru bir yöntemdir. 

Kendine Güvenmek

Özgüven, hem sosyal yaşamda hem de kariyer yolculuğunda kararları şekillendiren önemli bir faktördür. Meslek seçemiyorum endişesine kapılmak yerine yaptığın bireysel analizler ve mesleki alan araştırmaları sonucunda bir yol haritası çizebilir ve kendinden emin bir şekilde yolculuğuna devam edebilirsin.

Yaparken Keyif Aldığın İşlere Odaklanmak

Ne olmak istediğimi bilmiyorum diye endişeye kapıldıysan kendini gözlemlemeye günlük hayatından başlayabilirsin. Hayatının geri kalanında uzun yıllar görev alacağın mesleğini yalnızca maddi gelir elde edeceğin bir iş olarak düşünmemen gerekir. Meslek, aynı zamanda bir kişinin yaşamının büyük bir kısmını harcayacağı aktivitelerden oluşur. Mesleğini icra ederken bir yandan da keyifli vakit geçirmek mesleğe olan ilgini, işlerin verimliliğini ve çalışma motivasyonunu artırır. Bu nedenle yaparken keyif aldığın işlere odaklanırsan kişilik özelliklerine, ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre uygun meslek seçimi yapabilirsin.

Çalışma Ortamını Dikkate Almak

Her mesleğin kendine has özelliklerinin yanı sıra farklı çalışma ortamları da vardır. Dolayısıyla bir mesleğin sana uygun olup olmadığını analiz ederken o mesleğin çalışma koşullarını ve ortamını da dikkate alman gerekir. Örneğin bazıları enerjik yapılarından dolayı masa başında monoton bir işten zevk almazken bazıları da daha sakin ve rahat bir çalışma ortamını tercih edebilir. Mesleğin alanına bağlı olarak hastane, okul, plaza, ofis, adliye ve fabrika gibi pek çok farklı çalışma ortamı vardır. Hem adaptasyon sorunu yaşamamak hem de çalıştığın ortamda rahat hissetmek için meslek seçimi sürecinde lokasyonları da değerlendirmelisin.

Hayalindeki Mesleği Yapan Kişilerle Konuşmak

Özelliklere göre meslek seçimi yapman gerektiğini anladıktan, bireysel analizlerini yaptıktan ve meslekleri ve çalışma ortamlarını araştırdıktan sonra hala aklında soru işaretleri kalmış olabilir. Hayalindeki mesleğe giden bu yolda aynı mesleği hali hazırda icra eden kişilere aklına takılan soruları sorabilir ve bu alanda deneyimi olan uzmanların görüş ve düşüncelerinden yararlanabilirsin. Böylelikle mesleğe olan bakış açını geliştirmen, aklına takılan sorulara cevap bulman ve hedefine doğru ilerlerken çalışma motivasyonunu artırman mümkündür. 

 

Kendini tanımakla başlayan meslek seçimi sürecinde ne istediğini bilerek, araştırarak ve öğrenerek hareket edersen hayallerine ulaşman daha kolay bir hal alabilir. Hayallerinin ve yetkinliklerinin birbirine paralel olduğu doğru meslek seçiminde elde edeceğin başarı, verimlilik ve motivasyon hayatının geri kalanında sana yardımcı olur. Bunun yanı sıra severek yapacağın bir meslekte her zaman gelişime açık bir şekilde zorlukları aşabilir ve hayat boyu öğrenme sürecine devam edebilirsin.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar