Kelime Dağarcığını Geliştirme Yolları
Haziran 16, 2022

Kelime Dağarcığını Geliştirme Yolları

Kelime dağarcığı, bir insanın kendini ifade edebilmesi ve bir dili doğru konuşabilmesi için çok önemlidir. İnsanlarla iletişim kurarken kelimeleri doğru seçmek gerekir. Doğru kelime kullanımı sayesinde kendini daha net bir şekilde ifade etmen mümkün hale gelir. Edindiğin bilgiyi doğru analiz edebilmek, anlayabilmek ve diğer insanlara bilgiyi aktarabilmek sadece dili doğru kelimelerle kullanmakla mümkündür. Kişinin kelime bilgisi ne kadar genişse, ifade, anlama ve hitabet yeteneği de o kadar iyi olur. Kelime bilgisi fazla olduğu zaman günlük konuşma dili dışında bir makalede yazanları sözlük kullanmadan anlayabilir ya da kitapları rahatlıkla okuyabilirsin.

Kelime Dağarcığı Nasıl Gelişir?

Çocuklardan yaşlı insanlara kadar her yaştaki insan kelime dağarcığını geliştirebilir. Yabancı dilde ya da ana dilinde doğru kelimeleri kullanabilmek için bazı alışkanlıklar kelime dağarcığı geliştirme konusunda oldukça etkilidir.

 

Düzenli bir şekilde okuma yapmak kelime dağarcının gelişmesinde en çok işe yarayan yöntemlerden birisidir. Her hafta bir kitap okumak ya da sabahları haber okumak kelime bilgisinin gelişmesinde önemli rol oynar. Kendi programına uygun bir şekilde okuma saati yapabilirsin. Haftada bir kitap ve dergi okumak kelime haznesinin artması dışında genel kültürünün de gelişmesini sağlar. Günlük edindiğin bu bilgiler hem güncel hayata uyum sağlamada yardımcı olur hem de kelime öğrenme hızını artırır.

 

Kelime dağarcığını geliştirme uygulamaları da etkili yöntemler arasındadır. Konuşma, kelime ve dil yapısını telefonlardaki basit uygulamalarla öğrenebilirsin. Bu uygulamada günlük ezberlenecek kelime sayısını belirleyerek otobüste, okulda, metroda, kafede her yerde daha fazla kelime öğrenmeye devam edebilirsin. Öğrenme geçmişine bakarak ne kadar yol kat ettiğini görebilir ve kendine hedefler koyabilirsin.

 

Online sözlükler dekelime öğrenmede oldukça etkilidir. Bu sayede aklına takılan kelimenin anlamını saniyeler içinde öğrenebilirsin. Aynı zamanda öğrenilmek istenilen kelimenin cümle içindeki kullanımını görmek kelime öğrenmeyi daha kolay hale getirir. Kelimelerin eş anlamlılarına bakarak aynı anlama gelen farklı kelimeler de ezberleyebilirsin. Bu yöntem sayesinde tek anlama gelen birden fazla kelime öğrenebilirsin. Aynı zamanda bir kelimenin zıttını da ezberlemek kelime dağarcığı arttırma yollarından birisidir.

 

Kelime dağarcığını geliştiren oyunlar da öğrenme sürecini daha zevkli hale getirir. Telefonlardaki kelime oyunları, kelime öğrenebilmek için en güzel uygulamalardır. Toplu olarak oynanabilecek kutu oyunları ya da aktif olarak sınıf ortamında oynanabilecek oyunlarla da daha çok kelime öğrenebilirsin. Örneğin, tabu oyunu yasaklı kelimeleri kullanmadan kartta yazan kelimeyi anlatma oyunudur. Bu oyun kelimenin anlamını doğru bilme ve anlatabilme becerisi ister. Kişi yasaklı kelimeleri söylemeden asıl kelimeyi anlatır ve böylece tek kelime sayesinde birçok kelimeye aşina olur.

7000 Kelimelik Kelime Haznesine Ulaştıran ‘Düşyeri Eğitim Programı’

2008 yılında çocuklara kaliteli eğitim vermek için kurulmuş sosyal bir girişim olan Düşyeri Eğitim Programı’nın 2022-2023 eğitim döneminde Tink Koleji’nde ilk defa kullanılacağını biliyor muydunuz?

 

Çocukların eğitimine katkıda bulunan Düşyeri Eğitim Programı, çocukların hayatlarına pozitif dokunuşlar yaparken 7000 kelimelik kelime haznesine ulaştıran programıyla 3-6 yaş arasındaki çocukların kelime haznesi gelişimine de destek oluyor.

 

3-6 yaş arasındaki çocuklar için 2018 yılından itibaren yapılan etkinlikler ruhsal ve bilişsel gelişimi sağlayacak şekilde uzmanlar tarafından yürütülüyor. Düşyeri Eğitim Programı, çocuklar için tasarladığı eğitim programı içinde çocukların bilişsel gelişimi için CloseTheWordGap’i merkez alıyor. Aynı zamanda çocukların sadece dil gelişimine değil transaksiyonel analizi ile çocuğun benlik durumunu da dikkate alıyor ve ruhsal gelişimlerinde destek oluyor. Çocukların gelişimi göz önüne alınarak düzenlenen eğitimlerde 7000 kelime öğretebilmek için uygun düzeyde eğitim verilir. Doğru teknik ve kelime dağarcığını geliştirme etkinlikleri ile çocukların kelime haznesi geliştiriliyor.

 

Tink Koleji’nde uygulanacak Düşyeri Eğitim Programı hakkında bilgi almak için: https://www.tinkturkiye.com/tink-anaokulu/

Konu Hakkında

İlgili Yazılar