Site Loader
Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklar elektronik cihazlar ile erken yaşlarda tanışır. Bu süreçte onların zeka gelişimi ve analitik düşünme becerisi için en çok tercih edilen matematikle ilgili oyunlar, çocuklar için faydalıdır. Aşama aşama ilerleyerek zorlaşan ya da görsel tasarımı ile dikkat çeken bu oyunlar hem keyifli hem de kaliteli vakit geçirmeye olanak tanır. 

Matematik Geliştirici Oyunlar

Eğitimde oyunlaştırma; eğitim ve öğretimin sıradan bir parçası olarak görülmesinin yanı sıra çocukların ilgisini çekmek ve dikkatlerini korumak için uygulanan bir tekniktir. Çocuklarınıza dersi sevdiren ve onları aşamalı bir şekilde öğrenmeye teşvik eden matematik öğreten oyunlar; mantıksal hesaplamalar, analitik zeka, hızlı düşünme ve odaklanma gibi pek çok becerinin gelişmesine olumlu yönde katkı sunar. Matematiği zevkli hale getirmek ve etkili bir şekilde öğrenilmesini sağlamak için kullanabileceğiniz matematik oyun siteleri ve uygulamaları şunlardır:

Hyper Snake

Hyper Snake, üst üste dizilen yuvarlak rakam toplarından ve yılanı andıran simgedeki hedef sayıdan oluşur. Simgedeki hedef sayıya ulaşmak için fareyi sağ ya da sol tarafa yönlendirebilir ve bu doğrultuda en uygun yoldan toplama işlemi yaparak yıldız kazanabilirsiniz. Bu oyun hem aritmetik işlem becerisini hem de hızlı düşünme yeteneğini geliştirir.

Rastgele Tekerlek

Rastgele tekerlerek, her işlem için çarkı döndürmeyi gerektiren bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuğunuz rastgele gelecek bir aritmetik işlemi tamamlayabilir ve ardından gelecek olan işlemi merak ettiği için tekrar çarkı döndürmek isteyebilir. Ortaokul matematik oyunları arasında öne çıkan bu oyun, çocuğun merak duygusunu artırır ve ilgisini çeker.

İlişkisel Operatörler

Tübitak destekli bir oyun platformu olan MentalUP, çocukların kıyaslama, mantık kurma ve ilişkilendirme yeteneklerinin gelişmesi için ilişkisel operatörler oyununu hazırlamıştır. Bu oyunda ekranda iki tane sayı gören çocuklar, bu sayıların hangisinin birbirinden küçük ya da büyük olduğuna karar verir. Eğer sayılar birbirine eşit ise bunun için de eşittir sembolü kullanılır. Süreli olan bu oyun, aşamalı bir şekilde devam ederek gittikçe zorlaşabilir.

Uçan Kuşlar

Dünyanın en güzel matematik oyunları, hem çocukların ilgisini çeken grafik tasarımına hem de aritmetik işlem yapmalarını sağlayan algoritmaya sahip olan uygulamalardır. Görsel olarak etkileyici bir ara yüzü olan uçan kuşlar oyunu, her aşamada görselde bulunan uçan kuş sayısının belirlenmesi ister. Bu oyun sayıları dikkatli bir şekilde sayma becerisinin yanı sıra görsel zekayı da geliştirerek detaylara odaklanmayı destekler.

Game Show Testi

Game Show testi, çocukları aynı zamanda çoktan seçmeli sınavlara hazırlayan ve okul derslerini destekleyen bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuklar sırayla ekrana gelen sorulara ait olan doğru cevabı şıklar içerisinden işaretleyebilir ya da emin olmadıkları sorularda x2 skor, 50:50 cevap verme ya da ekstra zaman talebinde bulunabilir. Bu özellikler aritmetik işlem yapma hızının yanı sıra eleştirel düşünme, risk yönetimi, stres kontrolü, analiz etme ve stratejik davranma gibi yetenekleri de geliştirmeye yöneliktir.

Tangram

Tangram, farklı renklere sahip geometrik şekillerin bir araya gelmesi sonucunda oluşturulan bir yapıdır. Geometri derslerinde çocuklara aşinalık sağlayacak olan bu oyun; görsel zeka ve ölçüm becerisi üzerinde olumlu etki yaratan matematik geliştirici oyunlar arasındadır. 

Eşitliği Sağla

Ekranda birden fazla sayı fakat bir işlem sonucu görünür. Çocuklar bu işleme ait olan sayıları belirler ve doğru sonuca ulaşmak için fazlalık sayıyı elerler. Bu oyun aritmetik işlem becerisini, eleyici düşünme tekniğini ve analitik zekayı geliştirir.   Çocukların elektronik cihazlar ile kaliteli ve faydalı vakit geçirebilmesi için hazırlanan matematik geliştiren oyunlar, çocukların aritmetik işlem becerilerini geliştirir. Bunun yanı sıra onlara kendi kendine deneyimleyerek öğrenme ve oyunda aldıkları hatalardan ders çıkarma fırsatı da sunar. Bazı durumlarda daha etkili olan deneme yanılma yöntemi problem çözme ve risk alma konusunda çocuğunuza rehberlik eder. Beynin farklı yönlerinin daha etkili bir şekilde çalışmasına destek olan matematik oyunları; analitik zeka, dikkat ve strateji geliştirme gibi beceriler üzerinde olumlu etkiler yaratır. Siz de çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmek, okul derslerine yardımcı olmak ve onları eğlenceli bir şekilde matematik öğrenmeye teşvik etmek için matematik geliştirici oyunlardan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.