Öğrenciler için Yazın Yapılacaklar Listesi
Mayıs 26, 2022

Öğrenciler için Yazın Yapılacaklar Listesi

Yaz tatili, yorucu geçen bir kışın ve birbirinden zorlu sınavların ardından öğrencilerin iple çektiği dönemdir. Tatilin kısa sürede sıkıcı bir hale gelmemesi; üretken, keyifli, dolu dolu bir yaz geçirmek için yapılabileceklerden birisi de yaz tatilinde yapılacak şeyler listesi oluşturmaktır. Ben de sizin için geriye dönüp baktığınızda bu fırsatı çok iyi değerlendirmiş olduğunuzu görmenizi sağlayacak bir yaz tatilinde yapılacaklar listesi hazırladım.

Gönüllü olun

Bir sivil toplum kuruluşu ya da sizi en iyi ifade eden kurum için gönüllü çalışmalar yürütebilir, yeni beceriler edinebilirsiniz. 

Haftada bir gününü evde kendinize ayırın

Kişisel bakım için isteyip de yapamadığınız zamanı telafi edip odanızı, eşyalarınızı ve dolabınızı isteğinize göre dekore edip motivasyonunuzu artıracak yeni bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. 

Arkadaşlarla kültürel etkinlikler planlayın

Sosyal medyadan rahatlıkla bulabileceğiniz bir etkinliğe birlikte katılabilir, bir konser ya da şehir tiyatrolarında bir oyun izlemek için günün planını birlikte hazırlayabilirsiniz.

Kitap okuma listesi yapın

Tatil başında hazırlayacağınız bir listeyi tatil bitimine kadar bitirebilirsiniz.

Film izleme listesi yapın 

İster bir alanda fikir sahibi olmak için, isterseniz de zaman bulamadığınız filmler için liste yapabilirsiniz. 

Dönemsel iş bulun

Böylece hem özgeçmişinizi zenginleştirebilir, hem de yeni bir sosyal çevre edinmiş olursunuz. Geçici de olsa bir iş fırsatı kişisel iletişiminizi ve gelişiminizi artıracağı gibi sizin için büyük bir birikim de olacaktır. 

Aile günü yapın

 Bir günü aileniz ile birlikte evde ya da dışarıda geçirebilir, birlikte yemek yapabilirsiniz.

Yeni hobiler edinin

Eskiden beri istediğiniz ya da ilgi duyduğunuz bir hobi ile ilgili araştırmalar yapabilir, okuyabilir ve tecrübe edinebilirsiniz. Bu bir zanaat, spor ya da müzik enstrümanı çalmak olabilir. 

Toprak ile zaman geçirin

İster bir çiftlikte çalışıp ekip oyuncusu olabilir; isterseniz de bahçenizde, balkonunuzda fidan dikebilir, çiçek büyütebilirsiniz. 

Günü hayvanlara ayırın

Evinizdeki ya da sokaktaki hayvanlar ile günü geçirebilir, mama ve barınak ihtiyaçları için yardımcı olabilirsiniz. 

Yabancı dilinizi geliştirin

Orijinal dilinde filmler ve diziler izleyebilir, kitaplar okuyabilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri yapmak öğrenme hızınızı da artıracağı için daha kolay öğrenebilirsiniz. Özellikle yabancı dizi ve filmler ile dinleme ve yazma becerinizi geliştirebilir, sesli çalışma kitapları sayesinde de pratik yaparak konuşma becerinizi artırabilirsiniz. 

Yaşadığınız şehri yeniden keşfedin

Müzekart çıkararak özellikle görmediğiniz müzeleri görebilir, özgün bir şehir turu yapabilirsiniz.

Mutfağınızı ve pişirme becerilerinizi geliştirin

Birkaç çeşit yemek üzerinde becerinizi artırabilir, arkadaşlarınız ya da ailenizle güzel zaman geçirebilirsiniz.

Yazın

Yazmak zor ve vakit alıcı olmasının yanında büyük getirisi olan bir deneyimdir. Hem sürekliliği öz disiplini artıracak hem de okulda sizi hızlandıracaktır. Sanatsal yönünüzü ortaya çıkarması açısından farkındalık yaratacak yazma deneyimine resmi de ekleyebilirsiniz. 

Mümkün olduğunca seyahat edin

Tatilin bir dönemini uzun ya da kısa seyahatlere ayırabilirsiniz. Böylece yeni yerler görür, yeni kültürler tanır ve o bölgenin tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. 

Eski bir mobilyayı yenileyin

İster evinizdeki isterse de bir komşu ya da yakınınıza ait kullanılmayan eski bir mobilyayı dekore edebilir, hasarlı ise tamir edebilirsiniz. Bu bir mobilya olmak zorunda değil, kullanılmayan bir saat ya da güvenli bir elektronik aleti de söküp çalışma mantığını inceleyebilirsiniz. 

Spor yapın

Düzenli olarak yaptığınız bir spor yok ise bisiklet rotaları oluşturabilir, dağ ve doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. 

Okuma Önerisi: Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı?

Takı tasarımı yapın

Aile büyüklerinizi ziyaret edebilir ve kendi emeğiniz ile ürettiğiniz hediyeleri verebilirsiniz.

Kendi tatilde yapılacak aktiviteler listenizi oluşturun

Aktivitelerinize ait fotoğraflar çekip bir tatil güncesi de oluşturabilirsiniz.

Bütün bu yazın yapılacak aktiviteler bir yaz tatilinde bitmeyebilir. Bu sebeple siz de tatilde yapılacaklar listesi önerileri arasından ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda seçimler yapıp unutulmaz tecrübeler ve harika anılar biriktirebilirsiniz. 

Konu Hakkında

İlgili Yazılar