Kartopu Etkisi Nedir?
Ocak 26, 2023

Kartopu Etkisi Nedir?

İrade gücü üzerine yapılan araştırmalarla ilgili en çarpıcı nokta, öz disiplin gerektiren bir konu üzerinde çalıştığımızda hayatımızın başka alanlarının da iyileşmeye başladığı olgusudur. Kısacası iradenizi güçlendirerek harekete geçmek, sonunda daha büyük değişimler yaratır. İşte bu momentum efekti bir metafordan ismini alan “kartopu etkisi” olarak ifade edilir. Bir kartopu, yol boyunca yeterince güç toplarsa çığa dönüşebilir. Peki, aynı güç zihinsel ve fiziksel eylemlerinizi yönlendiriyor olsaydı hayatınız nasıl olurdu? Bu sorudan yola çıkarak ben de kartopu etkisinin hayatınızı çeşitli boyutlarda nasıl etkileyebileceğine dair derlemeler yaptım. 

Kartopu Etkisi Metaforu Neyi Anlatır?

Hiç, bir kartopunun tepeden aşağı yuvarlanma anını izlediniz mi? Başlangıçta kar topu küçüktür, ancak tepeden aşağı yuvarlanıp daha fazla kar topladıkça tepenin dibine ulaşana kadar büyür ve yoluna çıkan her şeye çarpar. İşte ufak değişimlerin zaman içerisinde büyüyerek daha büyük ölçekteki gelişmelere yol açabileceğine ilişkin bu metafor, kartopu etkisi olarak ifade edilir. Kısacası hayatınızda hangi konuda olursa olsun, yarattığınız momentumun katıksız gücü zamanla hızlı hareket eden bir kartopuna dönüşeceğiniz anlamına gelir.

Kartopu Etkisi Nasıl Yaratılır?

Pek çok insan gelişimin ancak büyük değişikliklerle gerçekleşebileceği yanılgısına düşebilir. Onlar için “büyük” değişiklikler genellikle mükemmel olmak anlamına gelir. Oysaki en büyük değişiklikler tutarlı olduğunuzda gerçekleşir. Tutarlı olmak, işleri her zaman mükemmel yapmak değildir. Bu nedenle hedeflerinize ulaşmak için yapabileceğiniz en önemli şey, onları belirlediğiniz anda bir kartopu gibi ivme kazanmaya başladığınızdan emin olmaktır. Hayatınızın doğru zamanlarında ivme yaratmak, sizi her zaman hayalini kurduğunuz başarıya taşıyabilir. 

 

Örneğin, daha aktif bir yaşam tarzını gerçekleştirmek istiyorsanız her gün yalnızca 5 dakikalık bir yürüyüş planı ile bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Daha sonra kademeli şekilde yürüyüş seanslarını artırarak sporu hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Öğrenme veya çalışma arzusu yaratmak da aynı şekilde örneklendirilebilir. Bir kitabın tüm bölümlerini çalışmayı hedeflemek yerine her gün 3-4 sayfa şeklinde ilerleyerek başlayın. Zamanla hedeflerinize ulaştığınızı görebilir ve daha fazlasını başarma gücünü kendinizde bulabilirsiniz. 

Pozitif Kartopu Etkisi Yaratmak İçin İpuçları

Kartopunun etkisi söz konusu olunca pozitif ve negatif momentumdan söz etmek gerekir. Örneğin; işe geç kaldığınız için yöneticinizden öfkeli bir geri bildirim aldınız, ardından moraliniz bozulduğu için konsantrasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Üstelik konsantrasyon ve dikkat eksikliği sonucunda uzun zamandır hazırlandığınız sunumu yeterince iyi gerçekleştirememiş veya müşteri ile satışı kaçırmış olabilirsiniz. İşte bu olay, tam olarak kartopunun negatif etkisini özetler. Hâlbuki momentumun pozitif etkileri açısından farkındalığınızı yükselterek negatif durumları tersine çevirme iradesinin elinizde olduğunu bilirsiniz. İşte her durumda hedefleriniz ne olursa olsun pozitif kartopu etkisi yaratmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları yol göstericiniz olabilir. 

Doğru Kartopunu Belirleyin

Şimdi gözlerinizi kapatın ve düşüncelerinizi adeta bir kartopu gibi hayal edin. Zihninizden geçen onlarca kaygı dolu ve endişeli düşünceler olabilir ve bunlar birleşirse kartopu büyüyerek negatif bir etki yaratabilir. Bu nedenle esas yapmanız gereken adeta parıldayan kar taneleri gibi sizi hedeflerinize ulaştırabilecek pozitif düşünce parçalarına yoğunlaşmaktır. Pozitif düşünce tanelerini bulun ve hedefe odaklanmak için ivme yaratmaya hazır olun. 

Kartopunu Büyütmek İçin Harekete Geçin

Kartopu yapımında bir sonraki kural, o güzel karı kendi ellerinizle toplamaya başlamanızdır. Kısacası zihninizde pozitif kar tanelerini bir araya getirmek için harekete geçmeniz gerekir. Hedeflerinize uygun bir fırsat çıktığında tereddüt etmeyin ve harekete geçin. Sonuçta çığı başlatmak için kartopunu elinize alıp tepeden yuvarlamanız gerekir. 

Kartopunu Küçük Hedeflerle Büyütün

Kartopunun günden güne büyüdüğünü fark etmek için hedeflerinize ulaşma yolculuğunuz sırasında küçük başarıları kutlama alışkanlığı edinmeniz gerekir. Bu çarpan etkisi her geçen gün kartopunuzun bir çığa dönüşmesine neden olur. Bu sırada yolunuza engeller çıkabileceğini, ancak siz tutarlı oldukça kartopunun engelleri aşarak büyümeye devam edeceğini düşünün. 

Kartopu Çığa Dönüşürken Sabırlı Olun

Büyük sonuçlar hemen gerçekleşmez, bu nedenle kartopunu küçük hedeflerle büyütürken bugün attığınız her adımın ileride harika sonuçlara dönüşeceğine güvenin. Unutmayın ki hedef ne olursa olsun dünyadaki en başarılı insanlar hazzı erteleyenlerdir. Çünkü onlar kartopu etkisini anlarlar ve sabırlı olurlarsa daha iyi bir şeyin geleceğini bilirler.

 

Kartopu etkisi, siz isteseniz de istemeseniz de hayatınızın her noktasında işler. Umarım sizler, bu güçlü metaforu nasıl yönetebileceğinize ilişkin derlendiğim ipuçlarından yararlanarak bugünden itibaren hayatınızda pozitif etkiler yaratmaya başlayabilirsiniz. 

Konu Hakkında

İlgili Yazılar