İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları
Ekim 29, 2022

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

başarının görünmeyen yüzü

 

“Nasıl başarılı olurum?” birçok insanın cevaplamak istediği bir sorudur. Çünkü genellikle büyük başarılara sahip insanlara hayranlıkla bakarız. Bu sadece buzdağının görünen kısmıdır. Başarının görünmeyen yüzünde sıkı çalışmalar, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar pek çok şey vardır.

Bununla birlikte iş hayatında başarının sırrı nedir? Bu insanlar onları başarılı kılan farklı ne yapıyorlar ve iş hayatında başarılı olmak için ne gerekiyor gibi merak edilen birçok soru vardır.

 

Hem iş hayatında hem de günlük yaşamda genellikle iki tür insan vardır: aşırıya gidenler ve her şeyi akışına bırakanlar. Başarı için her ikisinden de biraz olması gerekir. Çünkü işinde başarılı olmanın yolları bu dengeden geçer. Bu dengeyi sağlamak için naçizane önerilerim şöyle:

1- Bilinmeyene Açık Olun

İnsanlar genellikle konfor alanlarında kalmayı severler. Alışkanlıklarınıza bağlı kalmak çok kolay ve rahattır. Ancak zaman değişiyor ve bu nedenle her zaman yeni fikirlere veya düşünme biçimlerine açık bir zihinle bakmak çok önemli. Bu şekilde değişen zamana ayak uydurabilir, yeni iş girişimlerinde daha ileri görüşlü olabilirsiniz.

 

2- Doğru İşverenle Çalışın

İşyerinde iyi hissetmek, doğru işvereni bulmakla başlar. Bir çalışma ortamında neyi önemli buluyorsunuz? Temel özellikleriniz nelerdir ve bunlar şirketin değerleriyle de örtüşüyor mu? İşvereninizle anlaştığınızda işinizden keyif alırsınız, en iyi performansı gösterirsiniz ve şirketinize daha uzun süre sadık kalırsınız.

 

3- Yeni Teknolojileri Benimseyin

Teknolojileri benimsemek, yeni şeyler öğrenmek ve gelişen hemen her şeyi bilmeniz ve anlamanız oldukça önemlidir. Bu her zaman yeni çıkan teknolojik bir ürünü satın almak anlamına gelmez. Araştırıp fikir edinebilir, işinize yarayan bir yerde bu bilgiyi kullanabilirsiniz. Belki de size yeni bir iş fikri bile verebilir.

 

4- Öğrenmeye Devam Edin

Diplomanız ya da diplomalarınız olsa bile öğrenmeye devam etmek önemlidir. Örneğin deneyimleriniz en iyi öğretmenlerinizdir. Okulda dünyadan ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikriniz oluşur ancak gerçek deneyimleriniz uygulamalı ders niteliğindedir. Bu nedenle, belirli kursları veya eğitimleri takip edebilir ve yeni becerilerin gelişmesine izin verebilirsiniz.

 

5- Öz Eleştiriyi Alışkanlık Haline Getirin

Herkes hata yapar ve yoluna çıkan çeşitli engellere çarpar. Ancak kendinizi değerlendirmezseniz, bu tecrübe fırsatını riske atmış olursunuz. Gelecekte aynı hatayı yapmamak için hatalarınızı ve onlardan öğrendiğiniz her şeyi düşünmeniz çok önemlidir. Ayrıca tanıştığınız insanları ve onlardan öğrendiklerinizi, hakkınızda yapılan yapıcı eleştirileri de düşünebilirsiniz. Özellikle başkalarının deneyimlerinden yararlanmak ve onlarla aynı hataları yapmamak için oldukça önemlidir.

 

6- Her Zaman Büyük Adımlar Atmayın

Büyük risklerle sıçrama yapmak, her zaman başarıya ulaşmanın doğru bir yolu değildir. Bununla birlikte, sahip oldukları her şeyi tek seferde yatıran ve sonunda kazanan insanların bazı başarı hikayeleri de vardır. Bu tür hikayeler, son derece nadir olmakla birlikte herkesin yapabileceği bir şey gibi anlatılır. Bu nedenle, başarılı bir şirket kurmak istiyorsanız, risk yönetimi konusunda bilgi sahibi olmanız ve zararı karşılayıp karşılayamacağınızı bilmeniz gerekir.

 

7- Yaptığınız Her Şeye Tutkuyla Yaklaşın

Tutku, İş hayatında başarılı olmanın yolları arasında büyük önem taşır ve özel hayatınızda da size fayda sağlayabilir. Yaptığınız şeylere tutkuyla sahip çıkmak, iş stratejinizi ilerletmenin anahtarıdır. Bir iş kurma girişiminizde yeterince motive değilseniz, motivasyonunuzla birlikte başarı şansınız azalacaktır. Örneğin, bazı büyük girişimciler hayatlarının birçok noktasında başarısız olmuşlar ama sonunda pes etmeyerek ve hayallerinin peşinden koşarak hedeflerine ulaşmayı ve başarıya ulaşmayı başarmışlardır.

 

8- Diğer Girişimcileri Örnek Alın

Başarılı girişimciler, kendi şirketlerini kurmadan önce çalışma geçmişlerinde genellikle sektörlerinde bir veya daha fazla başka şirket için çalışmışlardır. İyi bir akıl hocasının rehberliğinde belirli bir sektörde çalışmak, iş hayatında başarının sırrı gibidir ve genellikle yeni başlayan bir girişimci için mükemmel bir deneyim olabilir. Bu şekilde yapılan hatalardan çok şey öğrenebilirsiniz. Ayrıca belirli konulara ve sorunlara nasıl farklı şekilde yaklaşabileceğiniz düşünebilir ve başarı şansınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda kendi kendinize beyin fırtınası yapabilirsiniz.

 

9- Asla Geç Olmadığını Unutmayın

Birçok başarılı girişimci, kendi işini gençken değil, daha ileri yaşamlarında kurmuştur. İlk yıllarınızda edindiğiniz tecrübeler ve bilgilerle yeterli deneyime sahip olarak, iş hayatında sahip olmak isteyeceğiniz şeylerin başında gelir, çünkü böylece şirketiniz için benzersiz bir vizyon geliştirebilirsiniz. bununla birlikte bir miktar yaşam tecrübesi her zaman ve her alanda büyük fayda sağlar, hatalarınızı tekrar etmemeniz konusunda size yol gösterir. 

 

Siz de “işimde başarılı olmak için ne yapmalıyım?” diye soranlardansanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu ipuçlarını günlük hayatınıza entegre ederek başarıya ulaşmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar