İlham Verici Girişimcilik Dizileri
Kasım 12, 2022

İlham Verici Girişimcilik Dizileri

“Başkalarının hatalarından ders alın. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.” 

Tolstoy’a ait yukarıdaki söz girişimciler için özellikle söylenmiş desek yeridir. Diğer girişimcilerin hatalarını dinleyip ders almak kendi girişimcilik hikayenizde size yol gösterebilir. Diğer girişimcilerin hatalarını öğrenme yöntemlerinden biri de girişimcilik konulu dizileri izlemektir.

Hatta yakın zamanda Netflix’te yayınlanan “The Playlist” isimli dizinin girişimciler için iyi bir yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Bu diziden hareketle girişimcilere ilham olacak dizileri sizler için derledim.

spotify dizisi

 

İsveç yapımı olan The Playlist, 6 bölümde Spotify’ın kuruluş hikayesini anlatan bir dizidir. Bir belgesel olarak senaryolaştırılan yapımın en güzel yanı ise; her bölümde girişim önemli bir parçasını oluşturan katılımcıların yer almasıdır.

Pek çok kişinin hayatının bir parçası hale gelen Spotify’ı izlerken bir girişimde olması gereken tüm özellikleri yakından inceleyebilirsiniz. Böylece kuracağınız startupta yapmanız ve yapmamanız gerekenleri daha iyi analiz edebilirsiniz.

silikon vadisi dizisi


Silicon Valley, girişimcilik dizileri denildiğinde ilk akla gelenlerdendir. Başarılı oyuncuları ve eğlenceli senaryosu ile 6 sezon devam sürmüştü.

Dizi, Richard Hendricks adındaki girişimcinin evinde başlar. Yazılımcı yuvası olarak adlandırılan bu evden Pied Piper adı verilen büyük bir girişimcilik hikayesi çıkar.

Silikon Vadisi’nde yaşanan rekabetin son derece başarılı şekilde işlendiği dizinin jeneriği ise; Türkiye merkezli bir tasarım firması tarafından yapılmıştır. Bu diziyi izlerken son derece eğleneceğinize ve bir girişime başlamak için ihtiyaç duyacağınız motivasyonu kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

2017 yılında Netflix’te yayınlanan Girlboss, komedi türünde çekilmiş 13 bölümden oluşan bir dizidir. Gerçek bir yaşam hikayesi olup özellikle dijital girişimcilerin ilgisini çekebilir.

e-Bay üzerinden satışa başlayan Sophia, hayatını zor süren genç bir kadındır. Ev sahibi ise; kirayı ödeyemezse kısa süre içerisinde kendisini evden çıkaracağının haberini verir. Kirayı ödemek ve yaşamını sürdürmek için çözüm arayan Sophia, şehrin eskici dükkânlarından bulduğu kıyafetleri internet üzerinden satmaya karar verir. Bu fikir, hayatının değişim noktası olur. Ancak bir süre rakipleri Sophia’nın EBay’dan atılması için çeşitli oyunlara başvururlar. e-Bay’dan atılması ise; kendi internet sitesi ve dünyaca ünlü bir marka haline dönüşmüş Nasty Gal’in kurulmasını sağlamıştır.

GirlBoss dizisinin en güzel yanı ise; yalnızca bir işletmenin sahip olması gereken yönlerini paylaşmamasıdır. 2017 yılında batan markanın yaptığı yanlışları izlerken önemli dersler çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

mad men dizisi

 

The Sopranos dizisinin senaristlerinin kaleminden çıkan Mad Men, 7 sezon sürmesine rağmen sıkılmadan izleyebileceğiniz bir girişimcilik dizisidir.

Henüz reklamcılığın günümüzdeki kadar gelişmediği 1960’lı yıllarda geçer. Küçük bir reklam ajansında çalışan profesyonellerin özel yaşamlarını da inceleyen dizide kişilere hiç ihtiyaçları olmadığı ürünlerin nasıl pazarlandığını görebilirsiniz.

self made dizis

Gerçek bir hikâyeden ilham alan Self Made, yalnızca 4 bölümden oluşan, tadı damağınızda kalacak bir dizidir. 

Hem kadın hem de siyahi olması nedeniyle yaşadığı toplumda oldukça dezavantajlı olan Madam C.J Walker’ın milyonerliğe uzanan hikayesi pek çok kişi için ilham oluşturabilir. 1800’lü yılların ikinci yarısında yaşayan Madam C.J Walker, yaşadığı bir hastalık sonrasında kendisini son derece bakımsız ve bir o kadar da mutsuz hisseder. Bu mutsuzluğunun ardından tanıştığı ürünler ve her Afro kökenli kadının kendisine bakması mottosunu yaymasını sağlamıştır. Dizi senaristinin ise; Madam C.J Walker’ın torunu olması etkileyici bir ayrıntıdır.

startup dizisi

Sevilen Kore dizileri arasında yer alan Startup; Netflix’te yer alan 16 bölümlük bir mini dizidir. Zorlu bir yaşam süren Seo Dal-mi’nin anne ve babası henüz o küçükken boşanmıştır. En yakın arkadaşı da olan kız kardeşi Dal-mi ile de yolları ayrılan Seo Dal-mi hayatınız sürmek için bir lokantada çalışır. Ancak bir noktada hayatını değiştirmeye karar verir. Bu kararı verirken yıllar boyunca kendisine destek olan mektup arkadaşının da bir hayalden ibaret olduğunu anlar.

Hayatını kendisinden çok daha şanslı şekilde Dal-mi ile yolları bir startup yarışmasında Seo Dal-mi, girişimcilik ile ilgili hiçbir fikri yokken gece gündüz demeden çalışır ve kendisini oldukça geliştirir. Bu süreçte yaşanan tesadüfler ise; dizinin yalnızca ilham vermesini değil kalbinizi de ısıtmasını sağlayacaktır.

Bir işletmeden sıfırdan büyüyüşünü son derece gerçekçi bir şekilde ekranlara yansıtan Startup dizisi, başarılı oyuncuları ve tam bir motivasyon hikayesi olan senaryosu sayesinde en iyi dizileriniz arasında yer almaya aday olacaktır.

the dropout dizisi

 

 

 

İlk sezonu sekiz bölümden oluşan dizinin ikinci sezonun ise önümüzdeki yıl yayınlanması planlanıyor.

 

Theranos isimli şirket bir şişe kan gerektiren testler yerine birkaç damla kan ile karmaşık genetik analizleri bile yapabileceğini söylemişti. Fakat WSJ gazetecisi John Carreyrou bunun yalan olduğunu ortaya çıkarmıştı. Dizi, şirket kurucusu Elizabeth Holmes’un bu hayali nasıl satıp milyarder olduğunu anlatıyor.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar