Deprem Bölgesindeki Destek Olabileceğiniz Yerel Üreticiler – Küçük İşletmeler
Nisan 3, 2023

Deprem Bölgesindeki Destek Olabileceğiniz Yerel Üreticiler – Küçük İşletmeler

Türkiye’nin en yıkıcı depremlerinden biri olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremi, 11 bölgede büyük yıkıma sebep oldu. Yaşanan deprem sonrası bölge halkı gelen desteklerle yaralarını sarmaya çalışıyor.  

Deprem, insanlara ve binalara zarar verdiği kadar bölgedeki esnaf ve yerel üreticilerin de ekonomik bir yıkım yaşamasına neden oldu. Pek çok işletme, yıkımdan etkilendi. Bölgedeki ekonomik hayatın devam etmesi ve küçük esnaf ile yerel üreticilerin ayakta kalabilmesi için ihtiyaçlarınızı karşılarken onlara destek olabilirsiniz.  Alışverişlerinizi yaparken deprem bölgesindeki esnaf ve yerel üreticileri tercih ederek hayata tekrar tutunmalarına yardım edebilirsiniz. Yerel üreticiler hem sosyal medyanın hem de online alışveriş platformlarının desteğiyle satış yapıyor. Aşağıdaki listede bulunan satıcılardan alışveriş yaparak destekte bulunabilirsiniz:

  1. Eski Tatlar Atölyesi: Hatay’ın Arsuz ilçesinde, Hatay’ın yöresel lezzetlerini üreten iki kız kardeşin atölyesinden reçelden sirkeye, kömbeden katıklı ekmeğe kadar pek çok yiyeceği sipariş ederek işletmeye destek olabilirsiniz. Sipariş vermek için işletmenin İnstagram ve shopier hesabını inceleyebilirsiniz.
  2. Meryem Ana Antakya Yöresel Ürünler: Zeytin, salça ve biberli ekmek gibi yöresel ürünlerin üretim ve satışını yapan işletme yaşanan deprem sonrası iş yerini kaybetti. Destek olmak için işletmenin Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 
  3. Olivnia: Adanalı bir yerel üretici olan Olivnia, geleneksel tarım yöntemiyle yetiştirdiği zeytinleri aynı gün sıkıma gönderiyor. Tazecik ve doğal zeytinyağları satın alırken deprem bölgesindeki yerel üreticiye destek olmak için Olivnia’nın Instagram hesabını inceleyebilir ve web sitesinden sipariş verebilirsiniz. 
  4. Almacı Gurme:  Tarihi Gaziantep bakkalı Almacı Gurme’nin 1929 yılından beri faaliyet gösteriyor. Gaziantep’in yöresel lezzetlerini ve kuruyemiş çeşitlerini Almacı Gurme’den satın alabilirsiniz. İşletmede içli köfteden muammaraya, akıtmadan yuvarlamaya kadar Antep’in yöresel yemeklerini de bulabilirsiniz. Sipariş oluşturmak için Almacı Gurme web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
  5. İşte Çiftlik:  Hatay’ın yöresel lezzetlerini ve farklı reçel çeşitlerini, kahvaltılıklar ile zeytinyağlarını bulabileceğiniz İşte Çiftlik’ten sipariş vererek yerel işletmeye destek olmak için Instagram sayfasını ziyaret ederek Whatsapp sipariş hattından sipariş verebilirsiniz. 
  6. Gazi Sofra Antep: Antep’in yöresel domates ve biber salçaları, kuru biber ve kuru patlıcanlar ve birbirinden lezzetli yöresel turşu çeşitlerini bulabileceğiniz işletmenin web sitesini ziyaret ederek ürünlerini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. 
  7. Yörem Antakya: Kahvaltılık ürünler, sirke ve turşular, salça ve zeytinler ile Hatay’a ait yöresel lezzetlerin bulunduğu bir işletmedir. Ayrıca baharat, kahve ve bakliyat da bulabileceğiniz Yörem Antakya’dan hemen sipariş vererek Antakya’nın yöresel lezzetlerini satın alabilirsiniz.
  8. ŞifaAna Fermente Atölye: Adanalı bir işletme olan ŞifaAna Fermente Atölye, fermente ve sağlıklı gıdalar tercih edenlere hitap ediyor. Probiyotik sirke ve turşular ile kombucha çayları gibi son derece sağlıklı lezzetler üretiyor. ŞifaAna’ya destek olmak ve sağlıklı ürünlerini denemek için işletmenin fermente lezzetlerinden sipariş verebilirsiniz.
  9. Parıltı Baharat: Hatay, İskenderun’lu bir firma olan Parıltı Baharat’ta yöresel ürünler, bitki çayları ve kahve çeşitleri ile farklı baharat çeşitlerini bulabilirsiniz. Türkiye’nin her yanına gönderim yapan firmadan sipariş vermek için İnstagram adresini ziyaret edebilirsiniz. 
  10. Yeşil Sepet Tatlı Patates Online: Hatay’ın Arsuz ilçesinde yer alan firmanın tesisi depremde yıkılmış; işletmeye destek olmak için tatlı patates ve tatlı patates fidesi sipariş edebilirsiniz. 

Depremzede işletmelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve daha çok işletmeye ulaşabilmek için Local Makers Dayanışma Ağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Deprem bölgelerindeki üreticilere yaptıkları dayanışma çağrısı ile o bölgede olan yerel üreticilerin bir dizinini yapan Local Makers Dayanışma Ağı’nda, depremden etkilenen yerel üreticilerin bir veri tabanını bulabilirsiniz. Firmaların adını, neler ürettiğini ve nasıl sipariş verebileceğinizi bulabilebileceğiniz sayfa ile gıdadan giyime kadar pek çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz işletmeleri bir arada bulabilirsiniz. 

Deprem sonrası işletmelere destek olmak için Trendyol da bir proje başlattı. “Siparişin Umut Olsun” adlı proje ile Trendyol üzerinde hangi satıcının deprem bölgesinden olduğunu görebiliyorsunuz. Trendyol’un sıfır komisyon ile hayata geçirdiği proje kapsamında; deprem bölgesindeki yerel üretici, satıcı ve esnafa destek olmak hedefleniyor. “Ben ne yapabilirim, nasıl destek olabilirim?” diye düşünüyorsanız, rutin alışverişlerinizi deprem bölgesindeki üretici ve işletmelerden yaparak büyük bir destek sağlayabilirsiniz. 

Konu Hakkında

İlgili Yazılar