Afet Sonrası Hayat Akışına Nasıl Devam Edebiliriz?
Şubat 27, 2023

Afet Sonrası Hayat Akışına Nasıl Devam Edebiliriz?

Doğal afetler, hayatın her anında meydana gelebilecek beklenmedik olaylardır. Bu nedenle her zaman afete ve afet sonrasına hazır olmak gerekir. Bu sayede afetin oluşturduğu zararı en aza indirgemek mümkün olur. Afetin yaşandığı an kadar afet sonrası dönem de çok önemlidir. Çünkü yaşanan olay etkisini uzun süre devam ettirir ve afetin olumsuz etkilerini en aza indirmek için afetten sonra hassas ve dikkatli olmak çok önemlidir. 

Afet sonrasında normal hayat akışına dönmekte güçlük çekmek gayet normaldir. Hem afetzedeler hem de afetzede olmasa da onlarla benzer hisleri yaşayan kişiler, hayatın akışına devam etmekte zorluk yaşayabilir. Bu gibi durumlarda normal hayata sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini beraber inceleyelim:

İletişimde Hassas Davranmaya Özen Gösterelim

Afet sonrası en önemli şeylerden biri doğru iletişim kurmaktır. Bu süreçte afetzedeler çok büyük bir travma yaşıyor olabilir, dolayısıyla iletişimde kullandığımız her kelime onları etkileyebilir ve en küçük bir yanlış ifadeden bile tetiklenebilirler. Yani gerek afetzedelerle gerek birbirimizle iletişim kurarken hassasiyetlere özen göstermemiz gerekiyor. Doğru kelimeleri seçmek, doğru bir üslup kullanmak ve karşımızdaki kişiye zaman tanımak çok önemli. Özellikle çok fazla kayıp vermiş olan insanların üzüntüsünü anlayabilmek için onlarla empati kurmaya çalışmalıyız. Bu sayede hangi soruları sorup hangilerini soramayacağımızı daha iyi anlayabilir ve ne gibi konularda konuşabileceğimizi belirleyebiliriz. Bazı durumlarda iletişim esnasında karşımızdaki kişiden sert bir tepki alabiliriz, ancak bunu anlayışla karşılamaya ve sakin kalmaya özen göstermeliyiz.

Afet Bölgesindeki İnsanların İstihdamına Yardım

Yaşanan doğal afet sonucu bazı işyerleri de zarar gördü. Bu da pek çok kayıp yaşayan afetzedelerin işlerini kaybetmeleri, yani maddi açıdan zorluk çekmeleri anlamına gelir. Dolayısıyla hayatta kalma konusunda çok büyük sıkıntıya girebilirler. Eğer imkanlarımız varsa afetzedelere işyerimizde istihdam sağlayabilir ve hayatlarını idame ettirebilmeleri konusunda onlara destek olabiliriz. Bu sayede hem onların normal hayatlarına geri dönebilmelerine katkı sağlayabilir hem de afet sonrasında yapabileceklerimiz ile kendi hayat akışımıza devam edebiliriz.

Depremzede adaylarımız ile telefonda ilk iletişimimizde dikkat etmemiz gereken hususları İnsan Kaynakları Uzmanı Aylin Özizmir derlemiş. İncelemek isterseniz: Link

Afetzede Küçük İşletmeler İçin Destek

Afet bölgesindeki küçük işletmeler, afetlerden en çok zarar görenler arasındadır. Küçük işletmelerin herhangi bir afet durumunda yaşayacağı zorluklar hem maddi hem de manevi olabilir. Ancak üretime devam edebilen afetzedeler de olacaktır. Yapacağımız online alışverişlerde afetzede küçük işletmeleri tercih ederek o bölgedeki işletmelere katkı sağlayabiliriz. Ayrıca küçük işletmelere yapabileceğimiz bağış yardımları sayesinde işlerini kısa süre içinde eski haline döndürmelerine yardımcı olabiliriz.

Uzmanlıkları Doğru Kullanmak

Afeti yaşamamış olsak bile afetin etkilerini azaltmak için afet sonrası süreçte uzmanlıklarımızı doğru kullanabiliriz. Bu sayede bölgedeki organizasyonel süreci etkili bir şekilde yönetebilir ve afetin yarattığı yaraları kısa süre içinde sarabiliriz. Bu konuda mesleki yeteneklerimiz, yeterliliklerimiz ve uzmanlıklarımız doğrultusunda hareket edebiliriz. Afet bölgesinde pek çok şeye ihtiyaç olabilir. Özellikle kriz ve kaos ortamı oluştuğu için bu ortamı yatıştırabilecek uzmanlıklarımızı doğru şekilde kullanmaya özen göstermeliyiz. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sağlıkçı, aşçı, dağıtımcı, psikolog, öğretmen olarak destek sağlayabiliriz. Uzmanlığımızı kullanırken titiz ve hassas davranmaya dikkat etmeliyiz.

İş Süreçlerinde Anlayış ve Zaman Tanıma

Her birimizin yas süreci farklı olacağı için birbirimize karşı daha anlayışlı olmalıyız. Afet bölgesinde bulunmasak bile bu durumdan etkilenmiş olabileceğimizi kabullenmeliyiz. Herkesin bu süreçten etkilenmiş olabileceği fikrini unutmamalıyız. Hayat akışımızda çalışmaya devam etmemiz gerekiyor olabilir. Ancak iş süreçleri konusunda birbirimize zaman tanıyarak afetin etkilerini daha sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Yaptığımız işin afetten etkilenmemesi, bizim ve iş arkadaşlarımızın bu süreçten etkilenmeyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle bu dönemde iş konusunda daha esnek ve anlayışlı davranmanın herkes için daha sağlıklı olacağını kabul etmeliyiz.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar