Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) ve Teknikleri Nelerdir?
Mayıs 31, 2023

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) ve Teknikleri Nelerdir?

Stresli bir günün ardından eve geldiniz. Fakat, belki de kafanız hala işte veya bir sonraki gün için endişeli durumdasınız. Ya da belki de geçmişteki hatalarınızla veya gelecekteki belirsizliklerle ilgili düşünceleriniz sizi sürekli huzursuz ediyor. Peki gerçekten de şimdiki anın tadını çıkarmanın, farkındalığı artırmanın ve hayatı daha mutlu hale getirmenin bir yolu var mı? İşte burada “mindfulness” sizlere kucak açıyor. Mindfulness, zihninizi şimdiki ana getirerek farkındalığınızı artırmanızı ve hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Daha fazla bilgi edinmek ve mindfulness’ın size nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek için gelin, detaylara bir göz atın.

Mindfulness Ne Demek?

Mindfulness, en kısa tabiriyle “bilinçli farkındalık” anlamına gelir. Bir diğer deyişle ise anı yaşama ve şimdiki anı tam olarak fark etme becerisi olarak tanımlanabilir. Mindfulness aslında pek çok insanın hayatını kolaylaştırmasına yardımcı olur. Çünkü bu teknik, zihninizi şimdiki ana getirir. Böylece geçmişte veya gelecekteki endişelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Mindfulness’ın ne olduğundan ziyade ne olmadığını bilmek de önemlidir. Mindfulness herhangi bir din, felsefe veya inanca bağlı olmayan, insanın kendi öz farkındalığıyla hareket ettiği bir pratiktir. Günümüzde birçok kişi tarafından uygulanır. Ayrıca Mindfulness tekniklerini uygulamanın birçok farklı yolu bulunur.

Mindfulness Teknikleri Nelerdir?

Mindfulness egzersizleri, meditasyon, nefes egzersizleri, gözlemleme, beden farkındalığı ve günlük farkındalık gibi farklı uygulamaları kapsar. Her bir teknik, farklı bir odak noktasına sahip olmasına rağmen hepsinin amacı zihnin anlık deneyimlere odaklamak ve sakin tutabilmektir. Bu teknikler ise:

  • Odaklanma: Odaklanma, dikkatinizi tek bir şeye yönlendirmeyi ve zihninizin başka şeylerle meşgul olmasına izin vermeyi amaçlar. Pek çok mindfulness meditasyonu, odaklanma üzerine kuruludur. Mesela, gittiğiniz bir tatilde uzun uzun gökyüzüne odaklanmaya çalışmak sizi zihninize yönlendirir. 
  • Nefes Alma: Nefes alma, mindfulness meditasyonlarının en temel noktasıdır. Nefes alma farkındalığını kazanmak sizi rahatlatan en önemli unsurlardan biri. Bu sayede zihninizi nefes alışverişlerinize odaklayıp dikkatinizi tek bir şeyde toplayabilirsiniz. Nefesinizi derinlemesine hissederek ve sadece nefesinizi takip ederek doğrudan zihninizi şimdiki anın tadını çıkarmaya ve diğer düşüncelerden uzaklaşmaya teşvik edersiniz.
  • Vücut Farkındalığı: Bu da zihninizi bedeninize odaklamanızı ve bedeninizdeki duyumları fark etmenize olanak tanıyan bir diğer mindfulness tekniğidir. Bu teknik doğrudan stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Örneğin; beden farkındalığı meditasyonu yaparken, bedeninizin bölümlerindeki sıkışmaları, acıyı, gerginliği veya rahatlamayı fark edebilirsiniz.
  • Düşüncelerin Farkındalığı: Herkesin gün içerisinde zihninden yüzlerce düşünce geçebilir. Fakat çoğumuz bu düşünceleri kaçırırız ve takip etmekte zorlanır. Bu teknik ile zihninizi düşüncelerinize odaklayıp onların nereye gittiğini fark edebilirsiniz. Bu da zihninizi daha iyi anlamaya yardımcı olabilir ve stres sizi ele geçirmeden önce farkına varmanıza olanak verir. 
  • Kabul Etme: Gün içerisinde kendinize söylediğiniz pek çok yalan olabilir. Bu da ister istemez bazı düşünceleri bilinçaltınıza itmenize neden olur. Halbuki bunları kabul etmek zihninizi şimdiki anın gerçekliğiyle barışmasını sağlar. Mevcut durumunuzda hissettiğiniz duyguları veya zihinsel durumları inkar etmek yerine hepsini olduğu gibi kabul ederek farkındalığınızı artırabilirsiniz.
  • Meditasyon: Meditasyon belki pek çoğunuzun denediği ama bir türlü başarılı bir şekilde tamamlayamadığı, odağını kaybettiği bir rahatlama tekniği olabilir. Fakat meditasyon mindfulness pratiğinin en yaygın tekniklerinden biri. Eğer bir kere denediyseniz ve başarılı olamayıp size faydası olmadığını düşündüyseniz farklı meditasyon türlerini denemenizi öneririz. Meditasyon yaparken, sessiz bir ortamda oturabilir ya da meditasyonu yürüyüş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Yoga: Yoga aslında sadece bir spor gibi gözükse de insanın kendini tanıması için en önemli mindfulness tekniklerinden biri. Yoga, beden farkındalığı ve nefes alma teknikleri üzerine kuruludur. Yoga yaparken, bedeninizi ve nefesinizi fark edip, hareketleri yavaş ve kontrollü bir şekilde yaparak zihninizi sadece yoga yaptığınız ana odaklamalısınız.  

Mindfulness’ın modern hayatın stresiyle başa çıkmak ve zihni sakinleştirmek için etkili bir yöntem olarak rahatlıkla söylenebilir. Mindfulness egzersizleri, stresi azaltmak, zihni netleştirmek ve anlık deneyimleri daha iyi yaşamak için farklı uygulamalar içerir. Bu tekniklerin düzenli olarak uygulanması zihinsel sağlık, daha az stres ve mutluluk sağlayabilir. Mindfulness, sadece bir terapi yöntemi de değildir. Aynı zamanda hayatınıza yeni bir bakış açısı kazandıran bir yaşam tarzıdır. Bu nedenle, mindfulness tekniklerinin günlük hayatınızda uygulanması, zihinsel sağlığınız ve hayat kaliteniz için önemlidir.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar