Site Loader
İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklar da dijital platformları aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Bu açıdan, çocukların daha fazla sanal tehdit altında kaldığı bilinen bir gerçektir. Çocuklar günümüzde tablet, akıllı telefon ve bilgisayar kullanarak çok fazla vakit geçirdiği için zararlı yetişkin içerikleri ve siber zorbalık gibi pek çok tehlike ile karşı karşıyadır. Ebeveyn denetimi uygulamalarından yararlanmak hem internet kullanımını daha güvenli hale getirmek, hem de çocukların sanal dünyada çok fazla vakit harcamalarının önüne geçmeye yardımcı olabilir. Yararlanabileceğiniz bazı ücretsiz ebeveyn kontrol programlarını inceleyebilir, çocuğunuzun internette güvenli bir şekilde vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Aile Takip GPS Konum

Aile üyelerinin ya da arkadaşların konumlarını anlık olarak takip etme özelliği sunan bu uygulama, kayıt gerektirmediği için pratik bir kullanıma sahiptir. %90 oranında doğru sonuç vererek çalışan Aile Takip GPS konum, kullanıcıların hangi konumda olduğunu görmenize yardımcı olur. Ücretsiz ebeveyn takip programı seçenekleri arasında popüler bir yere sahip olan bu uygulama, kullanıcı dostu özellikler sunar. Uygulamanın Walkie-Talkie modu sayesinde hareket halindeyken tek tuş ile konuşma kolaylığından yararlanabilirsiniz.

Screen Time App

Dijital kanallar çocukların hem eğitim almak hem de oyun oynamak için kullandığı alanlar da tüm bu aktiviteler belli bir zaman diliminde gerçekleştirilmelidir. Screen Time uygulaması, telefon etkinliklerini izleyerek cihazın ne kadar süre boyunca kullanıldığını tespit eder. Sizin belirlediğiniz kelime grupları ya da anahtar kelimeleri arandığında bildirim alabilirsiniz. Böylece telefonun zararlı kullanımının önüne geçmeniz mümkündür. Aynı zamanda bu uygulamadan yararlanarak Twitter, Facebook ve Instagram gibi uygulamalara erişimi engelleyebilirsiniz. Screen Time App ile mesaj ve gönderi kontrolü de yapılabilir. Bu uygulama, konum izleme özelliği sayesinde çok yönlü bir çocuk takip programı olarak değerlendirilebilir.

Qustodio Free – Çocuk Takip Uygulaması

Windows, Mac, Android, iOS ve Kindle gibi farklı işletim sistemleri üzerinden kontrol edebileceğiniz bir çocuk takip uygulaması seçeneğidir. Kullanıcı dostu arayüz pratik bir kullanım sunar. Bu ebeveyn uygulaması ile karşı tarafa bildirilmeden telefonun nasıl kullanıldığına dair pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Qustodio mesaj, çağrı, indirilen uygulamalar ve oyunları da izlemeye imkan tanır. Uygulamanın ücretsiz versiyonunda sadece bir kullanıcının izlenmesi mümkündür. Daha fazla kullanıcı ekleyebilmek için Qustodio’nun premium versiyonunu satın alabilirsiniz. Böylece bu telefon ebeveyn kontrolü programının tam versiyonuna erişebilir ve diğer gelişmiş özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Pure Web

İnternet dünyası çok sayıda yetişkin içeriği barındırır. Çocukların bu içeriklere erişiminin kısıtlanması güvenli bir internet kullanımının önemli basamaklarından biridir. Bu noktada Pure Web, oldukça yararlı bir ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Bu uygulama üzerinden kara ve beyaz liste oluşturabilirsiniz. Böylece hangi sitelere erişim sağlanabileceği belirlenebilir. Kara listeye eklenen web sitelerine erişim engellenir. Pure Web ile çocukların yaş grubuna uygun ve faydalı içeriklere erişmesi sağlanabilir.

Kaspersky SafeKids

Aile GPS’i ve ebeveyn denetim uygulaması olarak kullanılabilen bu seçenek bilgisayar sistemleri konusunda kendini kanıtlamış bir geliştirici tarafından hazırlanmıştır. Kaspersky SafeKids uygulaması, kullanıcıların dijital cihazlarla geçirdiği süreyi denetlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda GPS bazlı konum takibi özelliği de sunar. Cihaz aktiviteleri ve gerçek zamanlı konum bilgileri kontrol altında tutulduğunda dijital platformların güvenli bir şekilde kullanılması sağlanabilir.

Kids Place – Ebeveyn Kontrolü

Ebeveyn takip programı seçenekleri arasında ön plana çıkan Kids Place, kişisel verileri korumayı da amaçlar. Özellikle uygulamaları baz alarak bir kontrol sistemi geliştiren bu ebeveyn kontrol programı, sadece izin verilen uygulamaların indirilmesini sağlar. Kids Place birden fazla kullanıcı profilinin yönlendirilmesine izin verir. Bu uygulamadan yararlanılarak sadece belirlenen saatlerde telefon kullanımı sağlanır. Böylece verimli bir zaman yönetimi için etkili adımlar atılabilir.

Safe Family Ebeveyn Kontrol Uygulaması

Dijital güvenlik alanında önemli uygulamalara imza atan McAfee tarafından geliştirilmiş bir programdır. Telefonun kapsamlı olarak takip edilmesine yardımcı olan Safe Family, çocuk izleme programı olarak pratik bir şekilde kullanılabilir. Bu uygulamayı diğer seçeneklerden farklı kılan en önemli özellik, kategori bazı uygulama engelleme kolaylığıdır. Safe Family’nin yararlandığı algoritma, istenmeyen kategorilerdeki uygulamaların indirilmesine ve kullanılmasına engel olur. Engellenen kategoride herhangi bir uygulama indirilirse telefondan otomatik olarak kaldırılır. Böylece kullanıcı, zararlı içeriklerden uzak tutulabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.