Site Loader
Kitap okumanın önemi bilinen bir gerçektir ve akademik başarının anahtarıdır. Kitap okumak oldukça önemlidir; fakat bunun için kitap okuma alışkanlığının erken yaşta kazanılması ve çocuklara kitap sevgisinin aşılanması gerekir. Özellikle çocuk yaşta edinilen kitap sevgisi sadece sosyal hayatta değil okul hayatında, iş hayatında ve ikili ilişkilerde çocuklar için en önemli gelişim araçlarından birisidir. Siz de çocuklarınızın kitap okuma alışkanlığı kazanmasını, kütüphanelerle destekleyebilirsiniz. Bir kısmı yakın dönemde açılan ve bir kısmı da uzun süredir İstanbul sakinleri için hizmet veren çocuk kütüphanesi seçenekleri sizler için şu kriterler doğrultusunda değerlendirilerek sıralıyorum:
 • Kolay Ulaşılabilirlik
 • Park Yeri
 • Okuma Sonrası Aktivite
Kolay ulaşılabilirlik, biz ebeveynler için, gidilecek kütüphane için en önemli kriterlerden birisidir. Kolay ulaşımın yanında park yeri de arabası ile okumaya gidecek aileler için olmazsa olmazdır. Okuma sonrası yapılabilecek aktiviteler ise çocukların kitap okumaya olan ilgisini destekler.

Çocuk Kütüphaneleri

Çocuk kütüphaneleri, çocuklara kitap okutmanın yanı sıra kitapları sevdirmeyi amaçlar. Çocuk Kütüphaneleri, çocuğun kitap okurken sıkılmaması ve konsantrasyonunun bozulmaması için özenle tasarlanan mekanlardır. Kütüphaneler bilgi kaynağıyken, çocuk kütüphaneleri ise aynı zamanda çocuklara geleceklerinin şekillenmesine yardımcı olacak kitap sevgisini aşılar.

Kemallettin Tuğcu Çocuk Kütüphanesi

kemalettin tuğçu çocuk kütüphanesi   İstanbul hakkında yazılan şiirlerde, kitaplarda sıkça bahsedilen Beykoz, sadece Anadolu yakasının değil, neredeyse tüm İstanbul’un en sakin, en yeşil, en mavi ilçelerinden birisidir. İçerisinde Beykoz geçen şiirlerin gerçekliğini, yeşilin ve mavinin birleşimini canlı canlı görmek için Beykoz Kemalettin Tuğcu Çocuk Kütüphanesi en iyi tercih olacaktır.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 16:30
Kemalettin Tuğcu Çocuk Kütüphanesi, Beykoz yakınlarında yaşayan aileler için ideal seçeneklerden biridir.

Adile Naşit Çocuk Kütüphanesi

Çocuklar için kütüphane araştırması yapan aileler Beylikdüzü’nde bulunan Adile Naşit Çocuk Kütüphanesi’ni de ziyaret edebilirler. Adile Naşit Çocuk Kütüphanesi, keyifli atmosferi ve zengin kitap arşiviyle mutlaka uğranması gereken yerler arasındadır.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 16:00

Nasreddin Hoca Çocuk ve Halk Kütüphanesi

Nasreddin Hoca Çocuk ve Halk Kütüphanesi, 1061 metrekarelik alanı ile 197 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 25.000 adet kitabı ile özellikle 5-10 yaş arası çocuklar için ideal bir çocuk kütüphanesi olarak masal dinleme gibi etkinlikler de sunar.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 17:00
Bağcılar yakınlarında yaşıyorsanız, siz de bu kütüphaneyi ziyaret ederek çocuklarınızla keyifli bir kitap okuma etkinliği yapabilir, çeşitli aktivitelerle çocuklarınızın kütüphane sevgisi kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk ve Çocuk Kütüphanesi

Bağcılar’da bulunan bir diğer kütüphanesi önerisi de Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Halk ve Çocuk Kütüphanesi’dir.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 21:00
Yeni ve modern bir tasarıma sahip olan kütüphane, kapanış saatiyle de uzun soluklu bir ziyaret imkanı sunar.

Eğlenceli Çocuk Kütüphanesi

Birçok kitapsever için kitapların kapak tasarımının ve isminin de oldukça büyük bir etkisi ve önemi vardır. Bir kütüphanede bulunan etkinlikler de bu doğrultuda bazıları için önemli bir etken olabilir. Eğlenceli Çocuk Kütüphanesi, etkinliklerle de ilginizi çekebilir.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 16:00
Özellikle Kartal’a yakın konumları tercih eden ailelerin Eğlenceli Çocuk Kütüphahnesi’ni mutlaka ziyaret ederek, çocuklarıyla bu keyifli atmosferi yaşamaları gerekir.

Selimiye Çocuk Kütüphanesi

Anadolu yakasında bulunan bir başka kütüphane de Selimiye Çocuk Kütüphanesi’dir.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 18:00
Selimiye Çocuk Kütüphanesi, yolu Üsküdar’a düşen her ailenin uğraması gereken bir kütüphanelerden biri.

Çinili Çocuk Kütüphanesi

Üsküdar’da bulunan bir başka yer olan Çinili Çocuk Kütüphanesi’ni de önermeden geçmek olmaz.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 18:00
Çinili Çocuk Kütüphanesi 0-14 yaş çocuklar için Üsküdar’ın en gözde kütüphanelerin de başında gelir.

Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi

Üsküdar Belediyesi’nin yatırımlarının sonucu olarak sıralanan birçok Üsküdar kütüphanesinden biri de, Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi’dir.
 • Çalışma Günleri: Haftanın her günü
 • Kapanış Saati: 18:00
0-14 yaş arasını hedef alan kütüphane, tarihi dokusuyla da çocukların da ilgisini çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.