Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı? Çocuklar için Spor Aktiviteleri
Mayıs 28, 2022

Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılmalı? Çocuklar için Spor Aktiviteleri

Çocukların temel becerilerini destekleyen, bedenlerinin esnek hale gelmesini sağlayan, dayanıklılık ve el göz koordinasyonu gibi motor yeteneklerinin gelişimi için erken yaşlarda çocuk spor hareketleri ve spor aktivitelerine yöneltilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü erken çocukluk döneminden geç çocukluk dönemine kadar geçen süreçte yapılan sportif aktiviteler çocuğun güç, denge ve postural gelişimi açısından önemli ölçüde fayda sağlar. Fiziksel gelişimi olumlu yönde etkileyen bireysel aktivitelerin yanı sıra takım ve yarışmalarda aktif olarak rol aldıkları sportif faaliyetler ise psikososyal gelişimleri bakımından oldukça yararlıdır. Peki çocuğunuz hangi yaşta hangi sporu yapmalı? Her yaş grubu çocuklar için spor etkinlikleri hakkında detaylı bilgiler edinerek bu soruya cevap bulabilirsiniz.

4-5 yaş için spor aktiviteleri

Henüz organize spor aktivitelerine hazır olmayan 4 yaş çocuğu spor aktiviteleri için zıplama, koşu, yüzme, fırlatıp yakalama, üç ya da dört tekerlekli bisiklet kullanma gibi aktiviteler daha uygun olabilir. Bu hareketleri günün belli saatlerinde çocuğunuz ile birlikte rahatlıkla gerçekleştirmek için park gibi açık ve sosyal alanları tercih edebilirsiniz ya da bir havuza üye olmasını sağlayarak kas gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunabilirsiniz. Böylece hem fiziksel hem de sosyal çevresinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanları da göz önünde bulundurarak jimnastik gibi esneklik de sağlayan sporlara yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun jimnastiğe erken yaşlarda başlaması esneklik kazanmasına ve vücut gelişimine önemli bir katkıda bulunur.

6-7 yaş spor hareketleri

Çocuklar yeni gelişim dönemlerine geçtikçe ve büyüdükçe hem dikkat süreleri artar hem de motor koordinasyonları gelişir. Böylece kuralları daha iyi kavrar ve takip edebilirler. Bu yaş grubundaki çocuklar için spor hareketleri arasında birçok seçenek bulunur. Futbol, voleybol, basketbol, bisiklet,  jimnastik, dans, dövüş sanatları, yüzme, koşu, paten, kayak, doğa yürüyüşü, izcilik gibi sportif faaliyetler 6-7 yaş sporları arasında yer alır. Bu sporlar arasından çocuğunuzun ilgi alanlarına göre gönül rahatlığı ile seçim yapabilir onların gelişim ve hareket etmelerine büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunu hem hareketli bir yaşam biçimine dahil olurken aynı zamanda fiziksel ve sosyal gelişimini de olumlu yönde etkilemesine imkan yaratabilirsiniz.

8-9 yaş spor hareketleri

Ergenlik öncesi dönemde çocuğun özel ilgi alanları da dikkate alınarak sağlıklı bir tercih yapılması sonraki gelişim dönemleri açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir, yaşam boyu çocuğun fiziksel ve zihinel gelişim sürecine destek olur. Bu yaş grubunda olan çocuklar için öncelikle ilgi alanlarını birlikte tespit etmeli ve hangi spora yönlendirilmesi konusunda onun istekleri doğrultusunda karar vermelisiniz. Böylece çocuğunuzun özgüven gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda eğlenip başarılı olacağı hatta belki ileride kariyer olarak yapmak istereyeceği doğru alanlara dahil olmasına olanak sunabilirsiniz. Çocuklar atletizim, jimnastik, tenis, kayak, okçuluk, yüzme gibi sporlar arasından seçim yapabilirler.

11 yaş için spor hareketleri

Bu yaş grubunda yer alan çocuklara uygun spor ve stratejileri anlama, kavrama ve hatırlama yeteneğine sahiptir. Genellik futbol, basketbol, voleybol, tenis, badminton, masa tenisi gibi sporlar bu yaş grubu için oldukça uygundur. Boks, güreş, kareta gibi yakın temas sporlarına başlamaya uygun olan 11 yaş çocuklar için spor eğer fiziksel özelliklerini, ilgi ve isteklerini göz önünde bulundurarak bu alanlara yönlendirebilirsiniz. Bu spor dallarının doğasında olan rekabet ve mücadele etme zorunluluğundan dolayı çocuğunuzun fiziksel gelişimine olduğu kadar kişisel gelişimini de olumlu yönde etkliler. Başarı duygusunu tatması, özgüven gelişimi, rakipleri ile dostluk ilişkileri kurmak gibi oldukça önemli kazanımlar da elde etmesini sağlayabilir.

Çocuğunuza En Uygun Sporu Seçmek için Hangi Soruların Cevabını Bulmalısınız?

Çocuğunuzun erken yaşlardan itibaren fiziksel, zihinsel ve psikososyal gelişimine katkıda bulunmanız kadar bu süreci nasıl başlatacağınız da önemlidir. Bu süreçte karar aşamasında iken kendinize ve çocuğunuza sormanız gereken bazı sorular bulunur. İşte çocuklara göre spor seçimlerinizi yönlendirme konusunda size yardımcı olacak sorular: 

  1. Çocuğum bu spor aktivitesinden keyif alabilir mi?
  2. Bu spor çocuğumun yaş ve gelişim özelliklerine göre uygun mu?
  3. Çocuğumun ilgi alanlarını nasıl ortaya çıkarabilirim ya da nasıl fark etmesini sağlayabilirim?

Tüm bu soruların cevaplarına göre çocuğunuzla birlikte tercih edebileceğiniz çocuk sporları ile onun geleceğine yatırım yapabilirsiniz. Böylece, küçük yaşlardan başlayarak çocuğunuz ilgi alanlarına göre spor aktiviteleri ile uğraşırken hem fiziksel hem de mental olarak olumlu yönde gelişim gösterebilir.

Konu Hakkında

İlgili Yazılar